Connect with us

Останато

Блокирани сметките на илјадници граѓани од страна на УЈП

Објавено

на

Управата за јавни приходи преку Центарот за наплата за глоби изминатите денови до граѓаните доставила приближно 14.000 решенија за присилна наплата, најголем број од нив за сообраќајни прекршоци изречени од страна на Министерството за внатрешни работи за сторен сообраќаен прекршок, Министерството за транспорт и врски и други државни органи.

Половина од нив, или приближно 7.000 граѓани добија блокирани трансакциски сметки, за износи од сума од приближно 3.000 денари, со што уште еднаш УЈП удри по најранливата категорија на луѓе во Македонија.

Останатите, околу 7.000 граѓани, добиле решение за присилна наплата од плата, кај своите работавачи за казни од МВР, судовите, МТВ и други, во висина од 100 до 500 евра.

Со оваа рестриктривна мерка во празниот Буџет ќе се инкасираат повеќе од 2 милиони евра, пари од џебот на граѓаните.

По основ на глоби изречени од МВР, МТВ и други државни органи се блокират неосновано голем број на граѓани – спротивно на чл.42 од Закон за прекршоци кој ја регулира застареноста на делото.

Останато

Платите стагнираат, но за даноци мора да има – Владата воведува нов данок!

Објавено

на

Владата ќе воведе еколошка такса за дизелот и за бензините од 3,5 денари од 1 јули, соопшти премиерот Зоран Заев. Станува збор за нова давачка со која практично ќе се зголеми цената на горивата за граѓаните. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Остануваат уште неколку дена до можноста за македонските стартапи да аплицираат за глобалната програма Accelerate2030!

Објавено

на

Сеавус Акцелераторот и Бизнис Импакт Лаб, со стратешките партнери УНДП и ФИТР отворија повик за најголемата глобална програма Accelerate 2030! (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците

Објавено

на

Богатите претприемачи во Белика Британија стравуваат од претстојното зголемување на даноците во државата – највисоко за изминатите 60 години. Тоа се податоци на анализа на швајцарската банка „Lombard Odier“. (more…)

Продолжи со читање


Популарно