Connect with us

Криптовалути

Биткоин ќе стане неважен

Објавено

на

Во 2009 година, Сатоши Накамото му покажа на целиот нов вид валута. Таа не била издадена и дистрибуирана од страна на централната банка, туку од страна на нејзините сопственици (корисници), се грижела за приватноста околу финансиските трансакции, а да се фалсификува било невозможно.

Денес, девет години подоцна, има 24 милиони активни биткоин паричници што се користат во целиот свет. Вредноста на еден bitcoin се зголеми од околу еден долар во 2011 година и  дури 19.700 долари кон крајот на 2017 година.

Но, успехот, се разбира, ја раѓа конкуренцијата. И Биткоин сега јасно е доминантна криптовалута. Сепак, моќта му опаѓа. Како резултат на ова, на почетокот на април, нејзиното пазарно ограничување беше три пати поголемо од ограничувањето на Ethereum, нејзиниот најблизок конкурент, и приближно еднаква на оние од сите други криптовекови во комбинација.

Според MIT Technology Review има три основни начини како Биткоин може да “исчезне„. Единствена опасност е дека тактиките за уништување на Биткоин може да се употребат на сите останати криптовалути.

Биткоин функционира без централна банка. Односно, нема седиште кое ја одредува цената, таа е одредена од пазарот. Првата тактика е некоја централна банка да ја превземе валутата.

Во извештајот стои дека втората тактика е моќта на социјалните мрежи (особено Facebook) да се искористи за негативна кампања и уништување на валутата. Facebook може многу лесно да ја искористи шансата и да го собори Биткоин.

Има уште еден начин да се направи Биткоин ирелевантен, оној што едноставно ја следи природната прогресија на она што веќе се случува денес. Во блиска иднина стоките и услугите се повеќе застапени со токени, кои можат да се разменуваат со секого.

Криптовалути

„Coinbase“ се сели во Даблин порди Brexit

Објавено

на

„Coinbase“, една од најголемите американски платформи за размена на криптовалути, го проширува европското присуство, отворајќи канцеларија во Даблин, бидејќи неизвесноста околу „Brexit“ продолжува да ги принудува компаниите да создаваат планови со кои ќе ги заштитат нивните бизниси при непредвидени околности. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Влијанието на вештачката интелигенција врз криптовалутите

Објавено

на

Неодамна, компанијата IBM започна со истражување на тема криптовалути и блокчејн технолофија, што јасно зборува за важноста која една од водечките светски компании им придава на оваа тема. Познат е систем на вештачката интелигенција развиен од IBM под името Watson и кој имал своја примена во различни области. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Роналдињо лансира сопствена криптовалута

Објавено

на

Роналдињо – започнува амбициозен нов проект за криптовалентност чија цел е да се формира фудбалска академија, домаќин на аматерски натпревари и натпревари за светски лиги низ целиот свет, да се развие и да работи платформа за обложување и пазар, и да се развијат дигитални VR стадиони кои ќе ги анализираат вештините на играчите и ќе соберат блокчеин база на податоци со која ќе се креираат нови тимови. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange