Connect with us

Криптовалути

Биткоин надмина 8 000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот го надмина прагот од 8.000 долари за прв пат по два месеца, поради знаците на растечкиот институционален интерес за дигиталната валута, објави „Ројтерс“.

По 23 мај кога се спушти под 8.000 долари и долго се одржаваше на 6.000 долари денес биткоинот се искачи над 8.000 долари.

Информацијата, за зголемувањето се појави, по одобрувањето во САД на фондот за берзанско тргување за криптовалути (ETF), што ја зголеми побарувачката.

Тоа беше поткрепено со коментарот на Лари Финк, извршен директор на „Black Rock Investment Bank“ во минатата недела, дека најголемата инвестициска компанија во светот е заинтересирана за криптовалутата.

На берзата во Луксембург, „Bitstamp“, вредноста се искачи на 8.130 долари, највисоко ниво од 22-ри мај.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange