Connect with us

Криптовалути

Биткоин – валута на иднината

Објавено

на

Луѓето се занимаваат со трговија за да разменуваат стоки и услуги во текот на вековитe. Овие размени не секогаш вклучуваа парични плаќања. Имаше време кога стандардните пари дури и не постоеја и луѓето користеа други форми на исплата за вршење трансакции. Со развојот на технологијата, пари и плаќања драстично се сменија. Тековната технологија за обработка на кредитна картичка и напредните деловни решенија овозможуваат финансиски трансакции во речиси секое време и практично на кое било место.

Античките цивилизации употребувале монистри и школки како монети. На крајот, тие почнале да користат скапоцени метали за да направат монети. Луѓето во античката цивилизација на Лидија биле меѓу првите кои користеле монети од злато и сребро. Оваа валута беше вредна и лесно пренослива.

После некое време, почнале да користат кожа како метод на плаќање. Кожата беше уште еден материјал што се користеше за валута. Луѓето во античка Кина користеле бела еленска кожа за банкноти. Белешките беа големи во споредба со сметките користени во денешното општество.

На крајот, Кинезите ја развиле хартијата. Цивилизациите се мачеа со утврдување и одржување на вредноста на хартиените пари. Покрај тоа, предизвиците дојдоа во облиците на инфлацијата и на производството на валутата.

Англија го основа златото како свој стандард на вредност во 1816 година. По овој настан, Европа почна да ги подржува банкнотите со златниот стандард. Ова значи дека вредноста на која било валута била поставена преку утврдување на неговата вредност во злато. САД го заследи примерот во 1900 година. Пред тоа време, златото и среброто се користеа за долари.

Во 1913 година, САД воспоставија систем на федерални резерви. Оваа официјална централна банка им служеше на финансиските интереси на нацијата. Забелешките на Федералните резерви беа поддржани од злато во тоа време. Една од улогите на Федералните резерви беше да се осигура дека забелешките и проверките ќе бидат почести.

Со порастот на интернетот во текот на 1990-тите, онлајн купувањето стана главен фокус кај луѓето. Потрошувачите ја прифатија можноста за внимателно користење на Интернет и купување. Заеднички историски податоци сугерираат дека Pizza Hut можеби е еден од првите продавачи на мало кој изврши трансакција за е-трговија. Компанијата почна да им дозволува на луѓето да нарачаат пица на својата веб-страница веќе во 1994 година.

Coca-Cola ја добива за нудење на првата мобилна исплата со трансакција направена во 1997 година. Продавницата на пијалаци создаде специјални вендинг машини кои им овозможија на потрошувачите да платат за своите пијалаци со испраќање текстуални пораки од мобилни уреди. Од ова време, мобилните плаќања се здобија со популарност. Сега, повеќе луѓе од кога било досега плаќаат во движење, а повеќе трговци можат да прифаќаат плаќања насекаде, без да бидат врзани за каса.

Криптовалутите неодамна го привлекоа меѓународното внимание откако доживеа значаен, извонреден пораст, но дали ќе стане главен начин на плаќање во блиска иднина?

Биткоин, како една од најстарите и најраните криптовалути, ја привлекува најшироката публика и веројатно е најразумната инвестиција.  Како еден од главните трговски парови достапни на размена, Биткоин е, исто така, една од најверојатните точки за влез во криптовалутите. Сепак, времето потребно за обработка на Биткоин трансакциите негативно влијаат на неговата соодветност како главен начин на плаќање.

Покрај тоа, кај многу трговци постои скептицизам и сомнеж за наплата во Биткоин. Преку следното видео, е најдобро илустриран стравот кај трговците. Видеото е базирано на начинот на кои што биле прифатени златото и среброто како начин на плаќање. Тоа што се случувало со овие два методи на плаќање, му се случува на Биткоин и другите криптовалути во одредени делови на светот.

Криптовалути

Symantec предупредува за постоење на скриени апликации кои “копаат” криптовалути

Објавено

на

Компанијата Symantec објави нов безбедносен извештај во кој предупредува за постоење на осум малициозни апликации коишто се пронајдени во склоп на Windows 10 апликацијата во официјалната продавница, Microsoft Store.

Се работи за апликации кои беа објавени во Microsoft Store помеѓу април и декември 2018 година и содржат компонента којашто служи за “копање” на криптовалутата Монеро, а тоа корисниците кои ја инсталирале Windows 10 апликацијата, не го знаеле. Спорните апликации во просек имале и повеќе од 2.000 рецензии, а веројатно и напумпани оценки.

Самите апликации биле претставени како нови интернет пребарувачи, алатки за репродукција на мултимедијални содржини и за преземање содржини од интернет, како и водичи за оптимизација на батериите. Се верува дека зад сите овие апликации стои еден  ист програмер или група на програмери.

По добивањето на деталите за овие малициозни апликации, Мајкрософт веднаш ги повлече од продажба.

Имињата на осумте контроверзни апликации за кои алармира Symantec се:

  1. Fast-search Lite,
  2. Battery Optimizer (Tutorials),
  3. VPN Browser,
  4. Downloader for YouTube Videos,
  5. Clean Master (Tutorials),
  6. FastTube,
  7. Findoo Browser 2019,
  8. Findoo Mobile & Desktop Search.
Продолжи со читање

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange