Connect with us

Криптовалути

Биткоинот ја мина границата од 7.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот го поминаа лимитот од 7.000 долари, бидејќи во последниве недели беше во опсег од 6.500 до 6.800 долари. Растот во последните 24 часа моментално изнесува 2.11% или 7.054 долари.

Зголемувањето доаѓа откако минатата недела стана јасно дека Комисијата за хартии од вредност и берзи на САД (US Securities and Exchange Commission – SEC) објави дека планира да ја преиспита својата одлука да се откаже од создавањето на фондови кои тргуваат на берзите (ETF), засновани на најпопуларната криптовалута.

Друг факт што помогна на растот во последниве денови се новите податоци за недостатоците или, со други зборови, оние што чекаат на падот на биткоинот.

За само една недела кратките договори се намалија за 210, на 3.426, додека долгите договори се зголемиле за 56 до 2.160, пишува „Forbes“.

Според техничката анализа на Себастијан Синклер од „Coindesk“, постои во моментов берзански тренд, а прва и посериозна граница, која ќе биде надмината, ќе е 7.400 долари.

Тешкото ниво на отпор ќе се забележи на 7.800 долари, што е 200-дневната просечна цена на движење.

Падот под 6.550 долари во наредните недели ќе значи крај на добрата перспектива за криптовалутата.

Вчера негативно за биткоинот се изрази Џордан Белфорт, кој го познаваме од филмот „Волкот од Волстрит“, каде улогата му беше одиграна од Леонардо ди Каприо. Според него, биткоинот е измама, која ќе се сруши за 1 година и многу луѓе ќе ги загубат своите пари, вели Белфорд за „CNBC“.

Останатите негативно настроени инвеститори кон криптовалутите се Реј Далио, Ворен Бафет, Бил Гејтс, додека поранешниот извршен директор на „PayPal“ го нарекува биткоинот „најголемата измама во историјата“.

Оптимистичка прогноза за цената на биткоинот даде Том Ли, кој е партнер во „Fundstrat Global Advisors“. Според него, до крајот на 2018-та година ќе бидеме сведоци на нова рекордна вредност од 25.000 долари.

Криптовалути

4 најважни блокчејн трендови за 2019 година

Објавено

на

Додека 2019 година е веднаш зад аголот, дојде време да се размислува за настаните од 2018 година, но уште поважно, да се разгледа она што следната година може да го донесе. Блокчејн технологијата ќе донесе уште многу изненадувања.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Amazon влегува во светот на Етереум!

Објавено

на

Kaleido , старт ап кој има за цел да им помогне на претпријатијата да имплементираат блокчејн технологија, започна нова платформа во соработка со Amazon Web Services (AWS). Kaleido Marketplace ќе обезбеди алатки и протоколи за сите компоненти на новите блокчејни проекти “од апликацијата до патот до синџирот”, изјави за Форбс основачот и извршен директор Стив Цервени. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Што не очекува во 2019 година во светот на криптовалутите и блокчејн технологијата?

Објавено

на

Оваа година е обележана со значителен напредок во технологијата во финансискиот сектор, но исто така и распространета неизвесност поради голем број политички фактори, вклучувајќи Брегзит и среднорочни избори во САД. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange