Connect with us

Криптовалути

Биткоинот ја мина границата од 7.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот го поминаа лимитот од 7.000 долари, бидејќи во последниве недели беше во опсег од 6.500 до 6.800 долари. Растот во последните 24 часа моментално изнесува 2.11% или 7.054 долари.

Зголемувањето доаѓа откако минатата недела стана јасно дека Комисијата за хартии од вредност и берзи на САД (US Securities and Exchange Commission – SEC) објави дека планира да ја преиспита својата одлука да се откаже од создавањето на фондови кои тргуваат на берзите (ETF), засновани на најпопуларната криптовалута.

Друг факт што помогна на растот во последниве денови се новите податоци за недостатоците или, со други зборови, оние што чекаат на падот на биткоинот.

За само една недела кратките договори се намалија за 210, на 3.426, додека долгите договори се зголемиле за 56 до 2.160, пишува „Forbes“.

Според техничката анализа на Себастијан Синклер од „Coindesk“, постои во моментов берзански тренд, а прва и посериозна граница, која ќе биде надмината, ќе е 7.400 долари.

Тешкото ниво на отпор ќе се забележи на 7.800 долари, што е 200-дневната просечна цена на движење.

Падот под 6.550 долари во наредните недели ќе значи крај на добрата перспектива за криптовалутата.

Вчера негативно за биткоинот се изрази Џордан Белфорт, кој го познаваме од филмот „Волкот од Волстрит“, каде улогата му беше одиграна од Леонардо ди Каприо. Според него, биткоинот е измама, која ќе се сруши за 1 година и многу луѓе ќе ги загубат своите пари, вели Белфорд за „CNBC“.

Останатите негативно настроени инвеститори кон криптовалутите се Реј Далио, Ворен Бафет, Бил Гејтс, додека поранешниот извршен директор на „PayPal“ го нарекува биткоинот „најголемата измама во историјата“.

Оптимистичка прогноза за цената на биткоинот даде Том Ли, кој е партнер во „Fundstrat Global Advisors“. Според него, до крајот на 2018-та година ќе бидеме сведоци на нова рекордна вредност од 25.000 долари.

Криптовалути

Лудиот пад на биткоинот продолжува, заедно со другите криптовалути

Објавено

на

Според експертите, зад големиот пад што започна во средата, не постои очигледен катализатор, а единствената теорија која би можела да објасни остриот пад на вредноста е воведувањето на процесот на регистрација на популарната размена на биткоини на ShaceShift која ги исплаши корисниците.

(more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Турција со најмногу сопственици на биткоин

Објавено

на

Лани во декември, еден биткоин се проценуваше на вредност од речиси 20.000 долари. До крајот на јули годинава, цената на дигиталната валута изнесуваше нешто повеќе од 8.000 долари. Моментално цената на еден биткоин е нешто под 7.000 долари.

Според едно истражување во август 2018 година, учествувале вкупно 14.828 испитаници од 15 држави. Испитаниците на прашањето дали поседуваат биткоини, одговарале исклучиво со “да„ или “не„.

Турција е државата со најголем број сопственици на биткоини. Поточно 18% од испитаниците во Турција поседуваат биткоин.

После неа следи Романија со 12%, Полска со 11%, Шпанија со 10% и Чешка со 9%. Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%.

Првите очекувања на истражувачите биле дека биткоинот најзастапен ќе биде во Соединетите Американски Држави. Но, само 8% од испитаниците поседуваат биткоин. Исто како и во Австрија, Германија и Италија.

Холандија и Австралија со 7% и Британија и Франција со 6%. После нив се наоѓа Белгија со 5%. Најмал процент има во Луксембург со 4%.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот повторно доживеа пад

Објавено

на

Откако минатата недела вредноста на криптовалутите стабилно растеше, вчера за само еден час вредноста на биткоинот падна за 300 долари. Други валути кои доживеаа пад се етереум и рипл. Утрово, биткоинот доживеа пад од цели 1000 долари.

Додека вредноста на биткоин падна за 12%, тој не беше најсилно погоден од ненадејниот пад. Вредноста на етереумот и рипл, како и биткоин кеш и ЕОС паднаа за 20%.

„Цената на биткоинот расте во последните неколку месеци, но ако сум на ваше место би бил претпазлив со инвестирањето во оваа криптовалута. Може да бидеме оптимисти за она што е пред нас бидејќи има многу добри вести за развојот на биткоинот, но ќе треба да помине уште некое време за сите тие промени да влијаат на вредноста“, вели Оливер Ајзакс, експерт во полето на криптовалутите.

Кон крајот на минатата година вредноста на биткоинот порасна до 20.000 долари за еден токен, но во 2018 година работите не се толку сјајни, иако цената на оваа криптовалута се стабилизираше на околу 7.000 долари за токен.

 

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange