Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Биткоинот ја губи вредноста поради слабата ликвидност

Објавено

на

Биткоинот ја намали својата вредност за 8%, спуштајќи се на петдневен минимум, а трговците и аналитичарите го препишуваат овој губиток на вредноста на техничко тргување во услови на слаба ликвидност.  

Најголемата криптовалута по трговската капитализација, доживеа пад од 7,6% на 9.936 долари, откако предходно достигна најниско ниво од 9.926 долари, пренесува Ројтерс. Трговците зборуваат дека ниту една вест не била причина за вакво движење на биткоинот, некои наведуваат дека е можно од големите поединечни налози да врши притисок и да го повлече пазарот кон долна граница.

На другите поголеми дигитални валути, како што се Еtereum и Ripple XRP, исто така им се намали вредноста за 7%.

Криптовалути

Кој му создава главоболки на Facebook за крипто валутата Libra?

Објавено

на

Facebook помпезно ја најави новата крипто валута Libra како еден поопширен сервис за онлајн трансакции и мобилни плаќања базирана на блокчејн технологија, но сега се соочува со многу „опасен“ противник кој ги нуди речиси истите сервиси и тоа многу подобри и поефиканси.

Станува збор за фин-тек крипто стартапот Celo кој само што ја лансираше својата отворена алатка за девелопери со Full Stack пристап, односно со целосна децентрализација на давањето простор за носење на одлуки на самите програмери како ќе го користат софтверскиот пакет и во кој правец и за која намена ќе го развијат. Овие алатки кои се поврзани со паричникот на Celo и ја користат платформата Celo треба да послужат за изградба на нови финансиски платформи и нови блокчејн финансиски апликации.

„Сметаме дека интересот на Facebook за овој простор е многу позитивен знак и треба да се поздрават сите напори да се стигне 1,7 милијарди возрасни корисници кои немаат банкарски сметки“, вели Ванеса Славич од Celo.

Крипто Давид против крипто Голијат

Додека Facebook е технолошки гигант со стотина милијарди зад себе, Celo е пркосен стартап кој неодамна доби поддршка од 30 милиони долари благодарение на инвестицијата на Polychain Capital, компанија за вложување на ризичен капитал која се занимава пред се со инвестиции во блокчејн стартапи.

Во услугите на Celo спаѓа посебна крипто-валута наречена Celo Dollar која ја следи вредноста на доларот, а е обезбедена и „физички“ нејзината вредност со дигитален залог. Исто така на корисниците им е достапен и токенот Celo Gold кој пак истиот принцип на создавање на платежна вредност ја врзува со цената на златото.

Според Celo, употребата на апликациите кај корисниците вклучуваат заемно кредитирање, микро заеми, микро осигурување, социјални плаќања и апликации за заштеда кои можат да се градат со цел создавање отворен и инклузивен финансиски систем.
Celo веќе работи на развој на апликации за мобилни паричници на Android и iPhone платформите, а се надева дека фидбекот на корисниците ќе им биде од голема помош. Во меѓувреме Facebook се соочува со надзор од регулаторните тела низ Европа и други делови од светот па прашање е колку Libra ќе успее брзо да го освои пазарот, што остава простор за играчи како Celo.

Продолжи со читање

Криптовалути

Вредноста на биткоинот повторно над 10.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот се зголеми во текот на изминатите неколку дена и повторно го надмина прагот од 10.000 долари. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Што добиваат Европјаните со новите биткоин банкарски сметки?

Објавено

на

Корисниците од 31 земја од Европската економска зона отсега ќе може да отвораат биткоин банкарски сметки благодарение на специјализираната крипто банка Bitwala. Регистрацијата може да се изврши преку апликациите за смартфон на Android и iOs платформите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange