Connect with us

Криптовалути

Биткоинот може „многу лесно“ да достигне вредност од 50.000 долари во 2020 година

Објавено

на

Биткоин (BTC) може „многу лесно“ да достигне вредност од 50.000 долари во 2020 година, изјави за медиумите еден извршен директор на компанија која тргува со криптовалути.

Антониј Тренчев, раководител на платформата за позајмување на биткоини Nexo.io, рече дека растот на цената на биткоинот уште од неговото основање е сосема различен од сè што било видено досега.

„Тоа е неверојатна алатка која не е поврзана со целокупниот пазар“, рече Тренчев.

Тој додаде дека патувањето на биткоинот до 20.000 американски долари потсетува на германската хиперинфлација по Втората светска војна.

„Донесува систематски асиметрични приноси и единствено што видовме слично на ова беше порастот на американскиот долар во однос на германската марка во 20-тите години на минатиот век“, додаде Тренчев.

На прашањето колку може да порасне биткоинот во однос на вредноста на доларот оваа година, Тренчев предвиде до 50.000 долари.

Тој коментираше дека во петокот биткоинот започна да расте во однос на доларот и покрај низата неодамнешни предупредувања дека падот на цените на криптовалутите ќе продолжи.

Според Cointelegraph, падот следувал по повторната геополитичка неизвесност откако американскиот претседател Доналд Трамп наредил напад, во кој е убиен еден висок ирански генерал во ирачката престолнина Багдад.

Сепак, долгорочните анализи  и понатаму предвидуваат дека биткоинот е во опаѓање пред да се искачи нагоре. Преполовувањето, што многу инвеститори долго време го очекуваат, треба да го катализира пресвртот, велат аналитичарите.

Криптовалути

Централните банки ги испитуваат ефектите од можно воведување на дигитални валути

Објавено

на

Најголемите светски централни банки се здружија со цел да истражат дали е неопходно да се издадат криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Како банкарската крипто револуција ќе дојде од Швајцарија?

Објавено

на

Швајцарија која важи за една од најдобрите држави за чување и управување со личното богатство се повеќе ќе се насочува кон употреба на криптовалута како нов и модерен начин за задржување на приватноста на корисникот.

Водејќи се од таа помисла новата банка SEBA Bank AG до седиште во Цирих и глобални лиценци ги истакна своите амбиции за употреба на криптовалутите.

Една од главните услуги на SEBA Bank AG е издавањето на дебитна картичка која благодарение на напреден софтвер може да прави плаќања и во традиционални валути и во модерни како биткоин и инстантно да ја направи конверзијата.

Со истата картичка на SEBA покрај мобилни плаќања и трансфери може да се прават трансакции за тргување на повеќе криптоберзи на кои се менуваат вредностите на различни финансиски продукти и криптодеривати.

Визијата на основачот Гидо Булер ја споделуваат и голем број на ангел инвеститори бидејќи досега неговата банка има собрано 100 милиони франци финансирање за само 2 месеци.

Швајцарија се повеќе развива позитивна крипто клима. Falcon Group во изминатите три години веќе овозможува управување со биткоин средства за корисниците.

Швајцарскиот стартап Bitcoin Suisse  исто така аплицираше за глобална лиценца во Швајцарија со што ќе може да работи од комерцијално банкарство, до чување на валути и понуда на крипто услуги.

Предностите на крипто банките кои се во самиот зачеток е брзината на отворање на сметка, издавање на дебитна картичка и бројни бенефиции во делот на приватноста и ефикасноста во тргувањето со криптодеривати.

Според Булер овие предности се повеќе ќе ги привлекуваат инвеститорите кои сакаат да го избегнат физичкиот ризик од располагање со криптовалутите, нивно чување и управување.

Визијата на швајцарските крипто банкари е нивните услуги да се пренесат и кон генералното население со поголемата употреба на криптовалутите, наместо како сега на помала група на инвеститори и иноватори.

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот е непроценлив како валута

Објавено

на

Вреднувањето на биткоинот дека претставува криптовалута која е непроценлива е многу важен атрибут, особено во земји како Аргентина и други каде во моментов расте интересот за признавање и воведување на криптовалутите како платежно средство. (more…)

Продолжи со читање

Популарно