Connect with us

Криптовалути

Биткоинот лансиран во вселената!?

Објавено

на

Американската компанија SpaceChain беше отворена во 2017 година со мисија за спојување на вселенската со блокчејн технологијата, со цел да се стартува првата светска отворена сателитска мрежа која ќе се заснова на блокчејн технологија.

Откако (или ако) оваа цел биде исполнета, на корисниците ќе им биде овозможено да развиваат и да управуваат со децентрализирани безбедни апликации – и тоа во вселената. Ова ќе ја направи платформата достапна за секого и безбедна од хакирање, пишува Bug.

Како дел од остварувањето на тој сон, оваа компанија минатата недела испрати ракета „Falcon 9“ и товарна капсула „Dragon“ до Меѓународната вселенска станица со првиот блокчејн хардвер наменет за користење во во Земјината орбита. Станува збор за хардверски биткоин паричник со тежина од околу еден килограм, кој ќе се инсталира и стартува на ISS, каде ќе работи како „јазол“ во рамките на мрежата на биткоин.

Ова ќе биде првпат да се најде одредена блокчејн технологија на Меѓународната вселенска станица. Таму, според SpaceChain, овој биткоин паричник ќе биде целосно независен од надлежноста на која било земја и физички недостапен за хакерите кои се обиделе да го компромитираат. На крајот на краиштата, што поголем број на слични „јазли“ на биткоин паричници бидат лансирани во орбитата, ќе се овозможат посигурни трансакции со криптовалути на Земјата.

На ISS ќе работи околу една година, користејќи го локалниот (бавен и скап) пренос на податоци, како би се авторизирала трансакцијата. Самата бавноста на работата ќе му даде дополнителна сигурност бидејќи дополнителното време поминато за обработка на трансакциите ќе се користи за откривање на сомнителна активност. Проектот за вселенскиот блокчејн чини 60.000 евра, а неодамна беше поддржан од Европската вселенска агенција.

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Оптимизам на аналитичарите или реалност – биткоинот ќе достигне вредност од 500.000 долари!?

Објавено

на

Гувернерот на американската централна банка, Џером Пауел, изјави дека ФЕД ќе дозволи инфлацијата да се искачи на над два проценти. Централната банка на САД ќе го стори тоа за да може економијата да создаде што е можно повеќе работни места. (more…)

Продолжи со читање

Популарно