Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Биткоинот забележа највисок раст за една година

Објавено

на

Вредноста на криптоватите, предводена од од најпопуларниот биткоин, драстично се зголеми во последните 24 часа.

Странските аналитичари скокот на цените го припишуваат на разбудениот ентузијазам меѓу инвеститорите.

Со ништо непредизвикан, биткоинот во еден момент достигнал ниво од 5.000 долари, а таа вредност ја немал уште од ноември минатата година.

 

Подоцна цената малку паднала, па со биткоини се тргувало за 4.761 долари, според податоците “CoinMarketCap“.

Сепак, треба да се нагласи дека цената на биткоинот пораснала за повеќе од 15 проценти за само еден ден. Вака голем дневен скок биткоин не памети веќе цела една година.

Криптовалути

Биткоинот ја губи вредноста поради слабата ликвидност

Објавено

на

Биткоинот ја намали својата вредност за 8%, спуштајќи се на петдневен минимум, а трговците и аналитичарите го препишуваат овој губиток на вредноста на техничко тргување во услови на слаба ликвидност.   (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

За четири години цената на биткоинот ќе достигне 250.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот ќе достигне ниво од 250.000 американски долари, но неговиот статус како ”безбедно засолниште“ за инвеститорите би можело да почека малку подолго од предвиденото, истакна познатиот инвеститор на ризичен капитал Тим Дрејпер. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутата на Facebook – “Либра” ги загрозува другите криптовалути

Објавено

на

Истражувањата покажуваат дека веќе постои големо интересирање за новата валута од која се очекува да му конкурира на “Биткоин”, а покрај тоа што во компанијата е изгубено верувањето, барем кога е приватноста во прашање. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange