Connect with us

Криптовалути

Биткоинот е непроценлив како валута

Објавено

на

Вреднувањето на биткоинот дека претставува криптовалута која е непроценлива е многу важен атрибут, особено во земји како Аргентина и други каде во моментов расте интересот за признавање и воведување на криптовалутите како платежно средство.

Тони Вајс, поранешен трговец на Вол Стрит, вели дека е оптимист во врска со иднината на биткоинот и смета дека е важно луѓето „конечно да разберат колку се важни криптовалутите за глобалниот финансиски систем“.

Трговецот со деривати и криптовалути, кој бил брокер на Вол Стрит скоро цела една деценија, додава дека биткоинот е значително супериорен во однос на златото.

„Не можете да ги спречите луѓето да користат биткоини и останати криптовалути“, вели Вајс, додавајќи, „Ова средство е „бесценето и непроценливо“, додека истото не можете да го тврдите повеќе за златото“.

Тој објаснува дека златото е тешко за транспорт, комплицирано за пренос и лесно подлежи на грабеж. За биткоинот е уверен дека ќе достигне нови високи вредности.

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Оптимизам на аналитичарите или реалност – биткоинот ќе достигне вредност од 500.000 долари!?

Објавено

на

Гувернерот на американската централна банка, Џером Пауел, изјави дека ФЕД ќе дозволи инфлацијата да се искачи на над два проценти. Централната банка на САД ќе го стори тоа за да може економијата да создаде што е можно повеќе работни места. (more…)

Продолжи со читање

Популарно