Connect with us

Криптовалути

Биткоинот близу до својот историски максимум

Објавено

на

Најпопуларната криптовалута биткоинот повторно ја зголемува својата вредност приближувајќи се до својот историски максимум од 58.112 долари, вредност што ја достигна на 21-ви февруари годинава.

Биткоинот во моментов вреди 54.300 американски долари, што е за повеќе од 7 проценти од вчерашната вредност којашто ја достигна.

Пазарната капитализација во втор пат во историјата ја надмина границата од една милијарда американски долари, а тоа претходно се случи на 19-ти февруари.

Најпознатата криптовалута ја зголеми својата вредност за повеќе од 80% тековната 2021 година, и за неверојатни 570% во последните дванаесет месеци.

Порастот на вредноста на биткоинот се должи на неколку фактори кои влијаеа врз неговата цена, вклучително и учество на поголеми институционални инвеститори и некои значајни набавки од корпорации како „Tesla”, „Square” и „MicroStrategy” кои вложија во најпознатата криптовалута.

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

“BITCOIN CITY” – Ел Салвадор сака да стане финансиски центар на светот!?

Објавено

на

Ел Салвадор планира да го изгради првиот „Биткоин град“ во светот, првично финансиран од обврзници поддржани од биткоини, најави претседателот на државата, Најиб Букеле. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

БАЛКАНОТ ПОЛУДЕ ПО КРИПТОВАЛУТИ – Побарувачката зголемена седумкратно, а вложуваат економисти, банкари, пензионери…

Објавено

на

Не само што светот полуде по биткоини и останати криптовалути туку и криптовалути почнаа масовно да се купуваат на Балканот, иако до неодамна дигиталните криптовалути беа табу тема. До пред само неколку месеци повеќето Балканци со незадоволство и неверување гледаа на овој „виртуелен свет“, а во моментов со криптовалути на големо се тргува и заработува. И тоа буквално сите тргуваат со криптовалути од економисти и банкари, до лекари, музичари, луѓе без работа, пензионери итн… (more…)

Продолжи со читањеПопуларно