Connect with us

Останато

Бил Гејтс целосно се посветува на филантропија, го напушта бордот на Microsoft

Објавено

на

Бил Гејтс повеќе нема да биде дел од бордот на директори на Microsoft со цел да може целосно да се посвети на филантропија на фондацијата за добротворни цели која ја води заедно со неговата сопруга Мелиса.

Гејтс кој ја основаше технолошката компанија Microsoft и долго време беше и главен и извршен директор во иднина ќе продолжи единствено да служи како специјален советник за технологија и стратегија на актуелниот предводник Сатја Надела.

Гејтс ја водеше PC револуцијата на крајот на 80-тите и почетокот на 90-тите години со лансирањето на оперативниот систем Windows.

Како хуманитарец една од главните заложби на Гејтс е создавање на подобар здравствен систем, зголемена употреба на вакцини и вложува многу во нови пронајдоци кои ќе ја унапредат медицината, особено во земјите во развој кои имаат големи проблеми со заразни болести и сиромаштија.

Останато

Претседателот на ССК, Ангелоски од Војводина: „Зелен навигатор“ ќе обезбеди фонд за зелени проекти на Западен Балкан

Објавено

на

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски и потпретседателот проф. д-р Орце Симов остварија посета на Покраинската влада на Војводина, каде беа дел од настан на високо ниво за претставување на асоцијација „Зелен навигатор на Западен Балкан“. Ангелоски е член на Управниот одбор на „Зелен навигатор“ кој е воспоставен како единствена иницијатива на јавниот и приватен сектор основана со цел да ја забрза регионалната трансформација на економијата и локалната заедница кон климатска одржливост. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЕБОР со милијарда евра помош за Украина

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) собра една милијарда евра помош за Украина на годишното генерално собрание неделава, соопшти претседателката Одил Рено – Басо. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Се одржа финалето на Европскиот квиз на парите

Објавено

на

Учениците Матеја Талеска и Дино Дановиц, од СУГС „Joсип Броз Тито“, под менторство на професорката Емилија Величкова, беа наши претставници на финалето на Европскиот квиз на парите, коешто се одржа денеска преку електронска платформа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно