Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Лични финансии

БИЛ ГЕЈТС: Треба да си поставите 4 прашања за да го оцените квалитетот на вашиот живот

Објавено

на

Бил Гејтс има 63 години. Тој во целост се согласува со фактот дека воопшто не е истата личност која бше кога ја основаше компанијата “Microsoft”.

За да го оцени квалитетот на неговиот живот, тој си поставува различни прашања кои би требало да си ги поставуваме и ние како созреваме.

На возраст од 25 години, Гејст единствено го интересирал одговорот на прашањето: Дали софтверот на “Microsoft” прави да се оствари личниот компјутерски сон?

Нов сет на прашања

Во неговиот блог пост на “Gates Notes” тој изјави дека сеуште го оценува квалитетот на својата работа, но дека прашањата кои сега си ги поставува се многу поразлични од оние во 20/тите години. Прашањата кои си ги поставува сега се:

  1. Дали посветував доволно време на моето семејство?
  2. Дали научив доволно нови работи?
  3. Дали развив нови пријателства и ги продлабочував старите?

Гејтс признава дека овие прашања би биле “смешни” за него на 25 години, но затоа на 63 години тие се многу значајни.

Исто така не заборави да го спомне прашањето на неговиот добар пријател и ментор, Ворен Бафет:

“Дали луѓето за кои се грижите ве сакаат?”

Ова е сопствена мерка за успех на Бафет, вели Гејтс.

 

 

Лични финансии

10 работи кои ги научи Нина Ангеловска од Групер продавајќи 1 милион купони

Објавено

на

Приказната на Grouper започна во Јануари 2011 година. Пасијата да ја променат е-трговијата и навиките за онлајн купување беа нивната главна водилка. Првиот македонски сајт за групни попусти понуди атрактивни попусти и непобедливи зделки кои до тогаш не беа понудени на нашиот пазар – тоа беше главниот поттик за илјадници Македонци да се впуштат во онлајн купување и голем дел од нив да ја направат својата прва онлајн трансакција на Grouper!  (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Продавачите треба да бидат повеќе од продавачи

Објавено

на

Во соработка со Македонската Асоцијација за Продажба во периодот што следи ќе објавуваме текстови кои ќе ви помогнат да ги подобрите продажните вештини, да ја зголемите самодовербата и да го подобрите вашиот продажен ефект. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кој е поуспешен во продажбата: жените или мажите?

Објавено

на

Во соработка со Македонската Асоцијација за Продажба во периодот што следи ќе објавуваме текстови кои ќе ви помогнат да ги подобрите продажните вештини, да ја зголемите самодовербата и да го подобрите вашиот продажен ефект. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange