Connect with us

Останато

Бил Гејтс и натаму на врвот на листата на најбогати луѓе на “Форбс”

Објавено

на

Соосновачот на Microsoft Бил Гејтс и понатаму е најбогат човек на светот според новата листа на магазинот Форбс.

Неговото богатство се проценува на 86 милијарди долари, а тој ја предводи листата на најбогати луѓе на светот четврта година по ред и 18 пати во изминативе 22 години.

 

На второто место на листата се наоѓа американскиот инвеститор Ворен Бафет со проценето богатство во вредност од 75.6 милијарди долари.

 

Трет е генералниот директор и основач на Амазон, Џеф Безос, со богатство од 72,8 милијарди.

 

Основачот на Facebook Марк Закерберг на петто место, а соосновачот на Oracle Corporation, Лери Елисон е седми.

 

На листата на првите 10 најбогати во светот доминираат Американци, што се должи на растот на вредноста на америкнаската берза по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во ноември 2016 година, Кина а втора со 319 милијардери, а Германија трета со 114.

 

„Популацијата на милијардери ширум светот се зголемила за 13% во текот на минатата година на 2.043 луѓе, што претставува најголемо годишно зголемување во последните 31 година откако магазинот започна да ја составува листата,“ соопшти Forbs.

 

Меѓу останатите 10 најбогати на Форбсовата листа се Аманасио Ортега, сопственик на шпанскиот синџир продавници Zara, потоа мексиканскиот телекомуникацикси тајкун Карлос Слим на шесто место, браќата Кох, Чарлс и Дејвид се осми и деветти, а на позиција 10 е поранешниот градоначалник на Њујорк и основач на Bloomberg News, Мајкл Блумберг.

 

 

 

 

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Богатството на милијардерите за време на пандемијата се зголеми повеќе отколку во изминатите 14 години

Објавено

на

Двојно е зголемено богаството на десетте најбогати луѓе во светот од почетокот на падемијата со коронавирусот – од 700 милијарди долари на 1,5 илјади милијарди долари, или во просек 1,3 милијарди долари дневно, се наведува во извештајот на невладината организација „Оксфам”. (more…)

Продолжи со читање

Популарно