Connect with us

Анализи

Бизнис климата во еврозоната се влошува

Објавено

на

Индикаторот за деловна клима во еврозоната падна за 0.09 поени од јуни на 1,29 поени во јули оваа година, разочарувајќи ги аналитичари кои очекуваа 1,35 поени.

Резултатот во јули е најслаб од август минатата година, бидејќи проценките на менаџерите генерално се влошуваат и за извозните нарачки и за идното производство.

Индексот на довербата на потрошувачите во еврозоната достигна -0,6 поени во јули, останувајќи на осуммесечниот минимум постигнат во минатиот месец. Резултатот е во согласност со консензуалната прогноза на пазарот. Штедните очекувања на потрошувачите се полоши поради негативните ставови за невработеноста во иднина.

Во меѓувреме, на крајот од минатата недела стана јасно дека аналитичарите предвидуваат забрзување на инфлацијата во еврозоната во студијата на Европската централна банка.

Според експертите, индексот на потрошувачките цени во земјите на валутната унија ќе достигне 1,7% во 2018-та, 2019-та и 2020-та година. Ова е пораст од 0,2 процентни поени од претходната прогноза за 2018-та година и од 0,1 процентни поени во споредба со прогнозата за 2019-та година.

За 2020-та година нема промена во очекувањата на експертите, но забрзувањето на инфлацијата во еврозоната ќе се стави на дневен ред и потребата од намалување на стимулите и промената на политиката на ЕЦБ.

Аналитичарите ревидираат, но во надолна линија, во нивните очекувања за растот на европската економија. Според нив, во 2018-та година, бруто-домашниот производ во еврозоната ќе се зголеми за 2,2%, корекција од 0,2 процентни поени. За 2019-та година економијата ќе порасне за 1,9 проценти или за 0,1 процентен поен, пониска од претходната прогноза.

Анализи

По турската лира паѓа и руската рубља

Објавено

на

Рубљата остро се амортизираше – на отворањето на московската берза денес, па така еден долар беше разменет за над 68 рубљи и еврото за повеќе од 76 рубљи.

Индексот на акции РТС падна за 0,9%, објави Би-Би-Си.

Аналитичарите  руската валута  велат дека е под притисок последните денови. В петокот таа  падна на психолошката  граница от 67 рубљи за долар.

Хасет: Падот на лирата е знак дека Турција има проблеми со економија

Основен фактор за обезвреднување  на рубљата се американските санкции, но има влијание и падот на турската лира.

Продолжи со читање

Анализи

Која е Тирана Банка и зошто Комерцијална Банка ја купи?

Објавено

на

Од извештајот на независната ревизија на „Делоит Албанија“ направена во мај годинава се гледа дека „Тирана Банк“ има акумулирана загуба од 33,2 милиони долари заклучно со крајот на 2017 година. Од достапните податоци се гледа дека „Комерцијална банка“ ќе учествува во купување на значајно помала банка во соседната држава. Лани „Тирана Банк“ завршила со добивка од 4,7 милиони долари. Тоа во споредба со 2016 година е солиден прогрес затоа што преклани „Тирана банк“ завршила со загуба од 4,7 милиони евра.

Податоците за клучните приходи покажуваат дека лани „Тирана банк“ имала нето приходи од камати и од надоместоци вкупно 18,83 милиони долари. Имено, лани од камати банката има приход од 17 милиони долари и тие бележат пад од 3 милиони долари во споредба со 2016 година. Нето приходите од камати изнесуваат 15,2 милиони долари и тие се за 1,5 милиони долари односно за 10 отсто пониски од 2016 година. Кај провизиите трендот бил растечки. Бруто приходот од провизии и надоместоци е 3,82 милиони долари и бележи раст од 45.000 долари во однос на 2016 година. Нето приходот од провизии и надоместоци е 3,63 милиони долари и бележи раст од 27.000 евра во однос на претходната година. Најголеми расходни ставки се: останатите оперативни трошоци и трошокот за вработени. Првата ставка носи 8,5 милиони долари, а втората 5,7 милиони долари. Трошоците во однос на двете ставки растат во однос на 2016 година. И кај двете растот е за по околу 900.000 долари.

Депозитната база на „Тирана банк“ е околу 550 милиони долари и во однос на 2016 година е намалена за над 23 милиони долари. На другата страна заемите дадени на банките биле на ниво од 239 милиони долари што е раст за околу 37 милиони долари во споредба со 2016 година. Заемите кон коминтентите на крај на 2017 година се на ниво од 24,04 милиони долари и тие бележат раст од 10,8 милиони долари.

„Комерцијална банка“ најави дека ќе учествува во купување на албанската банка „Тирана Банк“ заедно со групацијата „Балфин Груп“. „Тирана Банк“ е прва приватна банка основана во Албанија во 1996 година. Доминантен акционер на оваа банка е грчката „Пиреус банка“ која всушност и ќе биде продавач на акциите на новите сопственици. Од „Комерцијална банка“ соопштија дека продажбата ќе се реализира преку трансакција откако ќе биде одобрена од регулаторните тела на двете држави.

Продолжи со читање

Анализи

Доларот јакне, еврото се намалува!

Објавено

на

Акциите на Волстрит денес стагнираат, додека европските берзи паѓаат.

Во попладневните часови, британскиот индекс ФТСЕ 100 падна за 0,7 %, францускиот ЦАЦ 40 за 0,2 %, додека единствено германскиот ДАХ се зголеми за 0,3 отсто, објави агенцијата АП.

Во САД, пораснаа акциите на технолошките компании, а на енергетските компании и на банките опаѓаат.

Доларот се искачи на 110,99 јени од вчерашните 110,96 јени, додека еврото падна на 1,1591 долари од 1,1619 долари.

Во Азија, јапонскиот индекс Никеи се намали за 0,2 %, корејскиот Коспи се зголеми за 0,1 %, а хонгконшкиот Ханг Сенг за 0,9 %.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange