Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Анализи

Бизнис Бар: Според кои принципи на размислување се водат успешните луѓе?

Објавено

на

Разликата помеѓу добивањето на она што го сакате и неуспевањето е одделено со мал јаз: вашиот начин на размислување. Ако сте во потрага по најдобрата верзија на себе, ќе треба да имплементирате одредени принципи на размислување.

Започнете со овие пет принципи на размислување на успешните луѓе:

1. Не се само-сожалувајте

Една од големите разлики помеѓу оние кои остануваат на патот кон личен раст во споредба со оние кои се откажуваат. Успешните луѓе разбираат дека животот не е фер и дека тие немаат право на ништо. Според тоа, тие разбираат дека оправдувањата и барањето изговори само ја блокира нивната лична моќ.

Кога ги обвинувате надворешните околности, се окажувате од вашата лична моќ. Клучот во животот не е она што ви се случува, туку како реагирате на она што ви се случува.

2. Одржете го вашиот збор

Кога го правите она што го кажувате, градите самопочит и позитивен идентитет. Успешните луѓе разбираат дека секој пат кога ќе ги прекршите ветувањата што ги создавате, го храните вашиот идентитет како измамник и ја ослабувате самодовербата како личност со акција.

На пример, ако се заложувате да вежбате 30 минути секој ден, тогаш направете го тоа. Без оглед на исходот, со самото исполнување на кажаното, се обликува вашиот карактер.

3. Разберете дека “неуспехот” е повратна информација

Успешните луѓе разбираат дека неуспехот е илузија создадена во нашите умови и тие имплементираат начини на размислување кои ќе им помогнат да изградат зајакната реалност. Кога успешните луѓе работат на одредена цел, можат да се случат две работи: да го постигнат посакуваниот резултат или да добијат повратни информации.

Непостигнувањето на целта не е неуспех туку лекција што можете да ја користите за следниот пат.

4. Задржете ја визијата, но бидете флексибилни за деталите

Размислете за своите цели како дестинација, а разните активности, навики и стратегии како вашите возила. Бројни потенцијални возила може да ви помогнат да пристигнете до посакуваната дестинација; клучот е да ги пронајдете оние кои се погодни за вас. Успешните луѓе се тврдоглави за она што го сакаат, но разбираат дека треба флексибилност за да пристигнуваат на крајната дестинација.

Како што постојано растете и напредувате, треба да продолжите да се развивате и да бидете отворени за нови идеи.

5. Размислувајте како инвеститор

Инвеститорите кои остануваат долгорочно со своите инвестиции често се наградени за својата трпеливост. Оваа иста логика важи и за вашиот личен развој. Успешните луѓе разбираат дека емоциите и исходите растат и паѓаат додека работите на постигнување на вашата цел.

Патувањето е маратон, а не спринт. Размислувајте како инвеститор и одложете ги денешните награди за нешто поголемо во иднина.

 

Текстовите авторски се пишувани на веб страната biznisbar.mk и се објавуваат на веб страната bankarstvo.mk како дел од соработката помеѓу Бизнис Бар и Банкарство.

LinkedIn – Бизнис Бар

Instagram – Бизнис Бар

Facebook – Бизнис Бар

Анализи

Предлог-буџет за 2020 вреден 3,9 милијарди – Дали е одржлив и на што најмногу ќе се троши догодина?

Објавено

на

Со Предлог буџетот за 2020 година растат социјалните трансфери, а ќе се одвојат повеќе пари за образование и здраство, ќе се зголемат платите на вработените во овие сектори, ќе се зголемат пензиите за 700 денари и ќе се плаќаат субвенции на бизнисмени за придонеси кои ќе ги зголемат платите од 600 до 6.000 денари. Според драфт верзијата на документот предвидено е и намалување на буџетскиот дефицит на ниво од 2,3% од БДП или 17.385 милиони денари во апсолутен износ. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Македонецот сака 565 евра просечна плата и вработување според знаења и вештини

Објавено

на

Порталот Vrabotuvanje.com.mk за време на првиот регионален онлајн саем за вработување во Македонија (Виртуелни денови за вработување 2019) спроведе истражување со цел да се откријат сличностите и разликите во условите за работа во Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Ангеловска: Со Предлог-буџетот за 2020 година највисоки средства досега за човечки капитал

Објавено

на

Со буџетот за 2020 година се инвестираат највисоки средства досега за човечки капитал, односно: здравство, образование и социјална заштита. Министерката за финансии Нина Ангеловска на презентацијата на Предлог-буџетот за 2020 година рече дека вкупно 154 милијарди денари ќе се инвестираат во здравството, образованието и социјалната заштита, што е 64% од вкупните расходи или зголемување за околу 10 милијарди во однос 2019 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange