Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Лични финансии

БИЗНИС БАР: Како да одржите здрав животен стил како претприемач

Објавено

на

Да се биде претприемач доаѓа со многу бенефиции, но исто така за успехот може да платите со Вашето здравје. Пренатрупаниот  распоред на еден претприемач обично не дозволува одмор, што може да има негативно влијание врз здравјето.

Издвојувањето на време за Вашето здравје е важно за балансиран животен стил, без разлика за која активност ќе се одлучите – пливање, велосипедизам, трчање, јога или само медитација.

Еве неколку предлози кои ќе Ви помогнат да живеете малку поздрав претприемачки живот:

Медитирајте

Медитацијата ќе Ви помогне да ја одржите концентрацијата и да постигнете ментално јасна и емоционално мирна состојба.

Кога медитирате, ги чистите сите секојдневни проблеми и се фокусирате на она што го навистина го сакате, визуелизирате како сакате да го поставите Вашиот бизнис и живот.

Медитацијата исто така Ви помага да останете позитивни и да го задржите оптимизмот.

Направете го вежбањето дел од Вашата дневна рутина

Вежбањето е основа на здравиот живот и навистина ќе Ви помогне да ја засилите Вашата продуктивност и успех како во бизнисот, така и во секојдневниот живот.

Ако немате време да одите во фитнес сала, можете исто така да вежбате јога дома или да играте спорт за време на викендите.

Секојдневното вежбање ќе го одржи Вашиот ум свеж и ќе Ве направи посреќни. Одржувањето на позитивен начин на размислување е Вашиот клуш за успех.

Јадете здраво

Ако сакате да го изберете најлесниот начин да живеете здрав живот, тогаш јадењето здраво треба да Ви биде приоритет. Дури и најмалите промени можат да направат огромна разлика.

Пробајте да јадете домашно припремена храна колку што е можно почесто. Готвењето нека Ви биде мал одмор од размислувањето на  проблемите.

Најдете време да се релаксирате

Реалноста е дека водењето бизнис знае да биде стресно. Секој претприемач знае дека треба да вложи повеќе часовно работење во текот на денот и да работи колку може повеќе.

Но, доколку не одвоите време да се релаксирате и да се исклучите на некое време, многу голема е веројатноста дека кога тогаш ќе ја исцрпите цела енергија. Мора да одвоите време да се релаксирате и да ја обновите Вашата енергија за работа.

Спијте доволно

Мозокот и телото бараат сон за да функционираат правилно. Спиењето му ја дава грижата на Вашето тело која му е потребна по целиот стрес што го поминува во текот на денот.

Доколку го избегнувате квалитетниот сон, не можете да поминете подолго време без тоа негативно да се одрази на Вашата продуктивност.

Текстовите авторски се пишувани на веб страната biznisbar.mk и се објавуваат на веб страната bankarstvo.mk како дел од соработката помеѓу Бизнис Бар и Банкарство.

LinkedIn – Бизнис Бар

Instagram – Бизнис Бар

Facebook – Бизнис Бар

Лични финансии

Бизнис Бар: Дали сте перфекционист? Еве како да внимавате да не ви попречи во работата!

Објавено

на

Ако се сметате за перфекционист, веројатно сте свесни за тежината што доаѓа со оваа карактеристика. Секако, постојат позитивни аспекти, како високо мотивираноста и вниманието на деталите, но и негативните страни се значајни. Перфекционистите доживуваат повисоки нивоа на стрес, избувнување и анксиозност. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Бизнис бар: Како да изгледате самоуверено?

Објавено

на

Во моментот кога ќе влезете во една соба, луѓето веднаш формираат некаков впечаток за вас. Kаков тип на личност сте – сигурна, искрена, способна. Многу од ова е засновано на тоа како се носите себе си. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Неколку совети од Зак Фридман – како да извлечете најмногу од парите кои ги имате

Објавено

на

За  15 години работа во финансискиот сектор во компаниите како Blekstone и  Morgan Stenli, господинот Зак Фридман гледал како компанијата може да заработи, но и да изгуби пари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange