Connect with us

Лични финансии

Бизнис бар: Како да го започнете денот правилно

Објавено

на

Успешните луѓе, при почнување на секој ден имаат одредени ритуали кои им помагаат во одржувањето на продуктивноста и фокусот во текот на целиот ден.

Еве три совети како да го почнете денот на вистинскиот начин:

Останете хидратирани

Најважното нешто што можете да го направите најпрво е да се погрижите за вашето тело, а тоа е да останете хидрирани.

Вашето тело е дехидрирано додека спие и е очајно му е потребно вода по будењето. Избегнувајте пиење кафе или други пијалаци освен вода во текот на првиот час по будењето.

Со пиењето вода, вашето тело ќе почне да се буди и природно ќе се чувствувате поенергично. Можеби нема да имате потреба и од кафе!

Направете план

Доколку тоа не го правите на крајот од предходниот работен ден или на почетокот на секоја работна недела, клучно е пред почнување со работните обврски прво да го испланирате цел работен ден.

Истрошените неколку минути за планирање, може да ви заштедат часови и да ви ја зголемат продуктивноста во голема мера.

На тој начин ќе имате помалку стрес и чувство дека ги држите работите под контола, што ќе ви овозможи и поголема самодоверба.

Расчистете го работниот простор

Дали вашиот работен простор е покриен со хартија, чаши и други остатоци од вчерашниот ден? Преуредете ги вашите алатки за работа. Исчистете го она што е на вашето биро што не ви е потребно.

Овозможете си чист простор за да започнете одново. Чистењето делува како мини-ресетирање кога се наоѓате во моменти на одложување.

Лични финансии

Финансиски совети од Институтот на овластени ревизори на Република Македонија

Објавено

на

Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста на инвестициите. Сепак, глобалната пандемија налага детално и одговорно планирање на финансиите, со цел оваа (досега) краткорочна криза да не се претвори во долготраен финансиски проблем. Од таа причина, Институтот за ревизија на РМ издвои неколку совети кои би можеле да ви помогнат во невообичаениот период низ кој сите ние поминуваме. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

5 совети за вашиот бизнис од Џек Ма

Објавено

на

Џек Ма има нето вредност од 40 милијарди долари. Тој го трансформираше B2B пазарот со тоа што ја создаде најголемата B2B платформа во светот, Алибаба. Во слободно време тој е life & business coach. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Генерали Инвестментс советува: Неопходен е избалансиран пристап кон инвестициите, со поголема изложеност кон индустриите кои подобро ја преживеале кризата

Објавено

на

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно