Connect with us

Лични финансии

Бизнис бар: Во умот на успешните бизнисмени

Објавено

на

Секој од нас се стреми кон успех, но некои цели потешко се постигнуваат од други. Доколку сте сопственик на бизнис, тогаш знаете дека ова е комплексно поле, полно со неочекувани пресврти и безброј предизвици. Природно е првиот инстинкт да ни биде да пробаме сами да ги решиме проблемите, но нашето его понекогаш може повеќе да ни наштети отколку што ќе ни помогне.

Од практични причини, нема зошто не би се обратиле кон оние кои веќе успеале во бизнис секторот.  Погледнете ја нашата колекција на изреки од дел од најдобрите и најуспешните во бизнисот:

1. “Ако ги прашав луѓето што сакаат, тие ќе ми кажаа ‘побрз коњ’. “

– Хенри Форд

2. “Треба само еднаш да бидете во право.”

– Дру Хјустон

3. “За да успеете во бизнисот, потребно е да ги натерате другите да ги видат работите како што ги гледате вие.”

– Аристотел Онасис

4. “Научив дека не можеш да постигнеш ништо со седење удобно на стол.”

– Конрад Хилтон

5. “Лидер е личноста која додава малку магија кон моментот.”

– Дениси Морисон

6. “Клиентот не е секогаш во право.”

– Енцо Ферари

7. “Обучете се себеси да ги испуштите работите кои што се плашите да ги изгубите.”

– Џорџ Лукас

8. “Дури и ако сте на вистинскиот пат, ќе ве прегазат ако само седите таму.”

– Дали Роџерс

9. “За да бидете успешни, мора да имате срце за вашиот бизнис и вашиот бизнис да биде во вашето срце.”

– Томас Вотсон

Текстовите авторски се пишувани на веб страната biznisbar.mk и се објавуваат на веб страната bankarstvo.mk како дел од соработката помеѓу Бизнис Бар и Банкарство.

LinkedIn – Бизнис Бар

Instagram – Бизнис Бар

Facebook – Бизнис Бар

Лични финансии

Финансиски совети од Институтот на овластени ревизори на Република Македонија

Објавено

на

Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста на инвестициите. Сепак, глобалната пандемија налага детално и одговорно планирање на финансиите, со цел оваа (досега) краткорочна криза да не се претвори во долготраен финансиски проблем. Од таа причина, Институтот за ревизија на РМ издвои неколку совети кои би можеле да ви помогнат во невообичаениот период низ кој сите ние поминуваме. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

5 совети за вашиот бизнис од Џек Ма

Објавено

на

Џек Ма има нето вредност од 40 милијарди долари. Тој го трансформираше B2B пазарот со тоа што ја создаде најголемата B2B платформа во светот, Алибаба. Во слободно време тој е life & business coach. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Генерали Инвестментс советува: Неопходен е избалансиран пристап кон инвестициите, со поголема изложеност кон индустриите кои подобро ја преживеале кризата

Објавено

на

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. (more…)

Продолжи со читање

Популарно