Connect with us

Останато

Бесими: Прогнозата на Светска банка за растот на БДП е потврда за исправните политики што ги преземаме

Објавено

на

Зголемувањето на прогнозата за растот на БДП за Северна Македонија што денеска е објавено од страна на Светска банка е потврда за навремените мерки и исправните политики што ги преземаме во текот на оваа година, оценува во изјава за МИА министерот за финансии Фатмир Бесими.

„Позитивните движења во економијата започнаа во вториот квартал од оваа година со регистриран раст на БДП од 13,1 проценти. Тие позитивни движења се очекува да продолжат до крајот на годината. Проекцијата на Владата и на Министерството за финансии е годинава растот на БДП да биде 4,1 проценти, но позитивните движења во вториот квартал и очекувањата во третиот и четвртиот квартал може да придонесат годината да ја завршиме со раст на БДП повисок од проектираниот. Позитивни движења се регистрираат во повеќе сектори, како услужен сектор, земјоделство итн”, вели Бесими.

Посочува дека во првите седум месеци има раст на извозот од 34,6 отсто, а раст од 75 проценти е забележан и кај инвестициите за првите шест месеци во однос на лани. Невработеноста е на историски најниско ниво од 15,9 проценти, стапката на вработеност е во пораст и изнесува 47,3 проценти, а од август е забележан и тренд на исклучително високи износи на капитални расходи и нивната реализација заклучно со 5 октомври е 45,13 проценти.

„Воедно, и реализацијата на Буџетот покажува одлична наплата на даночните приходи, кои заклучно со 30 септември имаат пораст од 20,7 проценти во однос на периодот 1 јануари – 30 септември 2020 година. Раст е забележан во овој период и кај придонесите за 6,2 проценти. Ова покажува дека економијата заздравува, а со мерките што ги планираме како Планот за финансирање на економското заздравување и забрзување на растот на среден рок ќе достигнеме просечни стапки на раст над пет проценти”, нагласува Бесими во изјавата за МИА.

Светска банка ја зголеми прогнозата за раст на БДП на РСМ во 2021 година од 3,6% на 4,6 проценти.

Криптовалути

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Објавено

на

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „Комерсант“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Објавено

на

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „Ал Џазира Балканс“. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Богатството на милијардерите за време на пандемијата се зголеми повеќе отколку во изминатите 14 години

Објавено

на

Двојно е зголемено богаството на десетте најбогати луѓе во светот од почетокот на падемијата со коронавирусот – од 700 милијарди долари на 1,5 илјади милијарди долари, или во просек 1,3 милијарди долари дневно, се наведува во извештајот на невладината организација „Оксфам”. (more…)

Продолжи со читање

Популарно