Connect with us

Форекс

Берзанските индекси на Волстрит почнаа да растат благодарение на добрите деловни резултати на компаниите

Објавено

на

На Волстрит берзанските индекси пораснаа и во средата, втор ден со ред, благодарејќи на подобрите од очекуваното квартални деловни резултати на неколку компании.

Индексот „Dow Jones” зајакна за 47 поени или за 0,15% на 31.874 поени, „S&P 500″ се зголеми за 0,59 проценти на 3.959 поени, а индексот „Nasdaq” скокна за 1,58%, а 11.897 индексни поени.

На европските берзи цените на акциите вчера падна, па така, лондонскиот „FTSE” индекс ослабе за 0,44% на 7.264 поени, франкфуртскот „DAX” се лизна за 0,20 проценти на 13.281 поен, а парискиот индекс „CAC” падна за 0,27 проценти на 6.184 индексни поени.

Растот на индексите на њујоршката берза втор последователен ден го поттикна првично добриот деловен резултат во второто годинешно тримесечја на „Netflix“. Оваа компанија за стриминг видео услуги забележала помал пад на бројот на претплатниците отколку што се предвидуваше и прогнозираше раст на тој број во тековното тримесечје.

Растот на цените на акциите на „Netflix“ ги поттикна растот на целокупниот технолошки сектор, па индексот Nasdaq, којшто е полн со таквите акции, најмногу и порасна.

И повеќето други компании известија за поголеми заработки отколку што се очекуваше.

Во анкетата на Reuters аналитичарите проценуваа дека компаниите од составот на „S&P 500″ индексот во вториот годинешен квартал оствариле 5,9 проценти поголема добивка, отколку во истиот минатогодишен период.

Меѓутоа, тргувањето на Волстрит во средата мина несигурно, бидејќи поради високата инфлација американската централна банка „Federal Reserve” (Fed) до крајот на јули повторно агресивно ќе ги зголеми клучните каматни стапки, најверојатно за 0,75-процентни поени.

„Цените на акциите се движат како на ‘ролеркостер’ додека се на милост и немилост на инфлацијата, каматните стапки и заработките. Ќе мора да причекаме уште една серија макроекономски показатели која ќе покаже дали инфлацијата е или не е под контрола“, вели за „Reuters” Тери Сандвен, стратег во компанијата „U.S. Bank Wealth Management“.

Форекс

Откако достигна повеќегодишен максимум, доларот почна да ја губи вредноста во однос на другите валути

Објавено

на

Вредноста на доларот во однос на кошничката валути на пазарот бележи намалување. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

НИТУ НАЈДОБРИОТ ФОНД НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА – Инфлацијата и стравот од рецесија ја стопија заработката на норвешкиот пензиски фонд

Објавено

на

Норвешкиот пензиски фонд денеска соопшти дека за првите шест месеци остварил загуби во инвестициите од 174 милијарди долари, последица на опотоварувањето на акциите предизвикано од стравувањата од глобална рецесија. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во јули?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.07.-31.07.2022 година вкупниот промет изнесува 430.542.437 денари и бележи благ пораст од 0,97% во однос на претходниот месец јуни. (more…)

Продолжи со читање


Популарно