Connect with us

Останато

Бајден: Отсекувањето на Русија од СВИФТ банкарството не е опција во моментов

Објавено

на

Американскиот претседател Џо Бајден на вчерашната прес конференција по повод инвазијата на Русија врз Украина и најавените санкции за Кремљ, тој изјави дека отсекувањето на Русија од глобалниот банкарски систем Свифт не е опција „во моментов“. Тој вели дека санкциите што веќе се предложени за сите банки имаат еднаква последица и можеби дури и ја надминуваат забраната за Русија од Свифт.

„Ајде да разговараме по уште еден месец, па да видиме дали работат“, изјави Бајден.

Тој вели дека отсекувањето на Русија од свифт банкарството „секогаш е опција, но во моментов тоа не е позицијата што остатокот од Европа сака да ја заземе“.

Премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон претходно рече дека постои потенцијал да се користи Свифт како санкција и дека „секоја карта е на масата“.

Бајден објави нови, посилни санкции за Русија откако таа лансираше целосен напад на Украина, за кој кажа дека бил планиран со месеци. Тој тврди дека новите санкции ќе ја запрат способноста на Русија да ја финансира и зголемува својата армија.

„Санкциониравме руски банки кои заедно располагаат со средства од еден трилион долари. Ја отсековме една од најголемите руски банки, која држи една третина од банкарските средства на земјата. Новите санкции ќе ја ограничат способноста на Русија да води бизнис во долари, евра, јени и фунти“, рече Бајден.

Русија вчера ја зпочна инвазијата на Украина, а до доцна попладнето руските сили стигнаа на само 7 километри од главниот град Киев. „CNN“ објави дека руските трупи веќе го контролираат аеродромот што е воена база на украинските сили.

Останато

Користењето на вештачка интелигенција е секојдневие во работењето на ИутеКредит

Објавено

на

Креирањето на исклучително корисничко искуство на нашите клиенти е мисијата на Иуте Кредит. Како напредна финтек компанија користиме напредни технологии во секојдневното работење особено при услужувањето на клиентите. Нашата мобилна апликација Мој Иуте (MyIute), достапна и преку нашата веб страна, овозможува целосно самоопслужување, независност и дискреција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Дури 40% онлајн продавници во ЕУ користат манипулативни техники

Објавено

на

Од 399 онлајн продавници кои властите на Европската унија ги контролираа во претходниот период, дури 148 учествуваат во манипулативен бизнис, соопшти Европската комисија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Популарно