Connect with us

Останато

Бафет стана најголемиот акционер во „Ваnk оf Аmеrіса“

Објавено

на

„Веrkѕhіrе Наthаwау Іnс.“, сопственост на американскиот милијардер Ворен Бафет, официјално стана главен акционер во „Ваnk оf Аmеrіса“, откако го искористи правото да купи 700 милиони акции на оваа банка со попуст.

Инвестициската компанија на Бафет сега има 6,6% од акциите во втората по големина банка во Америка. Акциите се купени во вредност од 7,14 долари, што е значително пониско од 23,58 американски долари, колку што всушност изнесува цената на овие акции. Севкупно, неговиот удел сега изнесува 16,51 милијарда долари.

 

Бафет го стекна ова право во 2011 година, откако инвестираше 5,0 милијарди долари во банка која тогаш беше во проблеми поради последиците од глобалната финансиска криза.

Останато

ММФ предвидува дека кинеската економија годинава ќе порасне за 8,1 проценти

Објавено

на

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвидува дека кинеската економија ќе порасне за 8,1 проценти во 2021 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Голем раст на бројот на невработени лица во 2020 година!

Објавено

на

Бројот на невработени лица се зголемил за 52.023 лица во периодот јануари-декември 2020 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за вработување, пренесува „Мета“. На почетокот од минатата година во земјава имало 104.409 невработени, а на крајот на 2020 година оваа бројка се зголемила на 156.432 лица. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими – Техада: Поддршка за реформите во управување со јавните финансии

Објавено

на

Поддршка за реформите за зајаканување на управувањето со јавните финансии преку проекти за подобрување со управувањето со јавниот долг, како и од областа на финансиските статистики, беа дискутирани на средбата помеѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и амбасадорката на Швајцарија Сибил Зутер Техада. (more…)

Продолжи со читање

Популарно