Connect with us

Останато

Бафет се откажува од акциите во Волмарт

Објавено

на

Прославениот американски инвеститор Ворен Бафет донесе одлука да се ослободи од сите акции кои ги поседува во синџирот на маркети Волмарт, кои вредат 900 милиони долари.

Бафет, кој е познат како промотор на долгорочните инвестиции, на овој потег се одлучил бидејќи Волмарт трпи голем притисок од Амазон кој целиот бизнис го базира на онлајн продажба.

 

Пазарната вредност на Амазон изнесува околу 356 милијарди долари, додека вредноста на Волмарт е 298 милијарди долари.

 

Бафет смета дека Волмарт повеќе не може да расте и да носи нови профити кои би биле исплатливи за акционеритеи, па затоа парите од продажбата на акциите планира да ги вложи во авиокомпанија.

 

 

 

Останато

Голем раст на бројот на невработени лица во 2020 година!

Објавено

на

Бројот на невработени лица се зголемил за 52.023 лица во периодот јануари-декември 2020 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за вработување, пренесува „Мета“. На почетокот од минатата година во земјава имало 104.409 невработени, а на крајот на 2020 година оваа бројка се зголемила на 156.432 лица. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими – Техада: Поддршка за реформите во управување со јавните финансии

Објавено

на

Поддршка за реформите за зајаканување на управувањето со јавните финансии преку проекти за подобрување со управувањето со јавниот долг, како и од областа на финансиските статистики, беа дискутирани на средбата помеѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и амбасадорката на Швајцарија Сибил Зутер Техада. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Меј Маск: Илон беше генијалец уште на тригодишна возраст

Објавено

на

Мајката на Илон Маск, Меј знаела дека нејзиниот син е предодреден да биде великан, уште кога имал само три години. Таа говореше за неговата генијалност во интервју за „CBS“.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно