Connect with us

Останато

Бафет купи акции вредни 12 милијарди долари по победата на Трамп

Објавено

на

Легендарниот инвеститор Ворен Бафет купи акции вредни 12 милијарди долари по победата на Доналд Трамп.

Иако не е конкретно соопштено чии акции купи неговата компанија “Berkshire Hathaway”, се знае дека од ноември таа го зголеми уделот во компаниите како “American Airlines”, “Delta Air Lines” и “United Continental Holdings”.

 

Оваа количина на акции, секако е многу важна ако се има во предвид податокот дека “Berkshire” во првите девет месеци од минатата година купи акции во вредност од 5,2 милијарди долари, а ги продаде во вредност од 20 милијарди долари.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно