Connect with us

Останато

Бафет двојно го зголеми уделот во “Apple”

Објавено

на

Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет изјави дека неговата компанија “Berkshire Hathaway” двојно го зголемила уделот во компанијата “Apple”.

“Berkshire Hathaway” сега поседуваат околу 133 милиони акции во “Apple”, во вредност од околу 17 милијарди долари, a тоа е речиси двојно повеќе во однос на 59 милиони акции колку што компанијата поседувала во “Apple” кон крајот на минатата година.

 

“”Apple” ми изгледа како компанија која има производ кој многу привлекува, производ од огромна корист за луѓето кои го користат”, изјави Бафет за “CNBC”.

 

Станува збор за смартфонот на “Apple” – “iPhone”, чија продажба генерира над половина од приходите на компанијата.

 

Акциите во сопственост на компанијата на Бафет, претставуваат 2,5% од капиталот на „Apple“.

Останато

Голем раст на бројот на невработени лица во 2020 година!

Објавено

на

Бројот на невработени лица се зголемил за 52.023 лица во периодот јануари-декември 2020 година, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за вработување, пренесува „Мета“. На почетокот од минатата година во земјава имало 104.409 невработени, а на крајот на 2020 година оваа бројка се зголемила на 156.432 лица. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими – Техада: Поддршка за реформите во управување со јавните финансии

Објавено

на

Поддршка за реформите за зајаканување на управувањето со јавните финансии преку проекти за подобрување со управувањето со јавниот долг, како и од областа на финансиските статистики, беа дискутирани на средбата помеѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и амбасадорката на Швајцарија Сибил Зутер Техада. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Меј Маск: Илон беше генијалец уште на тригодишна возраст

Објавено

на

Мајката на Илон Маск, Меј знаела дека нејзиниот син е предодреден да биде великан, уште кога имал само три години. Таа говореше за неговата генијалност во интервју за „CBS“.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно