Connect with us

Форекс

Банката на Англија ја лансираше најбезбедната банкнота досега

Објавено

на

Нова банкнота во апоени од 20 фунти со ликот на уметникот Вилијам Тарнер ќе се појави од утре во банкоматите и платниот промет во Велика Британија. Оваа банкнота е прогласена за „најбезбедна банкнота досега“.

Полимерот ќе ја замени претходната хартиена банкнота од 20 фунти. Новата банкнота содржи два прозорци и обоени фолии за да се спречи фалсификувањето.

Банката очекува половина од сите банкомати низ Велика Британија да издадат полимерни банкноти од 20 фунти за само две недели.

Банката на Англија веќе пушти во оптек полимерни банкноти од 5 и 10 фунти, а нова полимерна банкнота од 50 фунти ќе биде издадена следната година.

Гувернерот на Банката на Англија, Марк Карни, изјави: „Нашите банкноти слават исклучително богато и разновидно наследство на Велика Британија и ги истакнуваат придонесите на нејзините најголеми граѓани. Уметноста на Тарнер беше трансформативна. Задоволен сум што се случи најверојатно највлијателниот британски уметник на сите времиња да се појави на уште две милијарди уметнички дела – нови банкноти од 20 фунти кои луѓето ќе можат да започнат да ги користат од денес“.

Форекс

Доларот во слободен пад, ослабе и во однос на еврото

Објавено

на

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути падна на најниско ниво од април 2018 година, бидејќи се очекуваат нови стимулативни мерки во американската економија и затоа што инвеститорите се склони кон поризични инвестиции. Така, индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на Американецот во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 91,30 поени, додека вчера во ова време тој беше 91,80 поени. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Македонска берза се приклучи во одбележувањето на Деновите на финансиска писменост

Објавено

на

Од 24 до 26 ноември годинава ќе се одржи четвртото издание на Деновите на финансиската писменост кое оваа година заради пандемијата ќе биде одбележано со бројни е-активности. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Вредноста на биткоинот ја премина границата од 18.000 американски долари

Објавено

на

Според порталот „CoinMarketCap“, кој ја пресметува просечната вредност на повеќе од 20 берзи, во 6:14 часот по средноевропско време, битконот пораснал за 9,78 проценти на 18.223 американски долари, додека најголемата берза за криптовалути „Binans“ ја зголеми вредноста за 9,95 проценти, на 18.328 американски долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно