Connect with us

Странски банки

Банкар кој заработува 1 милион фунти годишно, суспендиран бидејќи крадел сендвичи!

Објавено

на

Инвестициската банка „Citigroup“ третата по големина американска банка по средства, суспендираше банкар кој работел на висока позиција, поради тоа што наводно крадел храна од кантината за вработените, пренесува BBC.

Медиумите известуваат дека се работи за извесен Парас Шах, директор за тргување со обврзници со високи приноси за Европа, Блискиот исток и Африка и дека заработувал повеќе од 1 милион фунти годишно, вклучително и бонуси. Веднаш по скандалот со кражба на сендвичи, тој бил разрешен од својата функција и привремено суспендиран, а можно е да се соочи и со отказ од банката.

Банката го суспендирала г-дин Шах кој е на возраст од 31 година, по бројните обвинувања дека крадел сендвичи од кантината во седиштето на банката во „Канари Варф” во источен Лондон, пренесува „BBC“.

Не е јасно колку сендвичи се тврди дека украл банкарот или за кој временски период се случиле наводните кражби.

 

Од „BBC“ се обиделе да контактираат г-дин Шах на LinkedIn, но неговиот профил не бил достапен и се чини дека е избришан.

Сепак, ова не е првпат еден висок службеник на „Citigroup“ да биде казнет за наводно или докажано недолично однесување. Претходно, директорот Џонатан Пол Бароус беше фатен дека постојано избегнува да купи билет за воз на пат за Лондон.

Странски банки

Светска банка го откажа извештајот Doing Business поради „местење“ на рангирањето

Објавено

на

Светската банка го откажа објавувањето на извештајот за регулативата за водењето бизнис во земјите ширум светот откако истрагата открила „непримерен притисок“ на челниците при составување на табелата и спорниот пласман на Кина но и на Саудиска Арабија, Обедиенетите Арапски Емирати и Азербејџан. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Србија издаде “зелена обврзница” на износ од една милијарда евра за прв пат во својата историја

Објавено

на

Со издавањето на зелената обврзница, Србија во четвртокот стана една од ретките европски земји и единствена европска земја надвор од Европската унија што издаде зелен инструмент, објави Народната банка на Србија, наведувајќи дека Србија реализирала две емисии на меѓународниот финансиски пазар.Еврообврзница во евра (двојна транша). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

(ВИДЕО) Германската централна банка пере пари во вистинска смисла на зборот!?

Објавено

на

Кога банкнотите ќе се извалкаат, германската централна банка Бундесбанк, ги пере во вистинска смисла на зборат. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно