Connect with us

Странски банки

Банкарско предупредување: Следната година ќе има „експлозија на цените“

Објавено

на

Пандемијата на коронавирусот годинава имаше смирувачки ефект врз цените без значително зголемување, но според прогнозата на Народната банка на Австрија (OeNB), се очекува нов висок пораст на цените следната година.

Народната банка на Австрија предвидува инфлацијата во Австрија да се движи околу 1,4 проценти до крајот на оваа година, но очекува многу повисок пораст на цените за следната година.

Централната австриска банка предвидува значително покачување на цените и покрај сеуште присутниот опасен коронавирус и намалените даноци.

Така, се очекува раст на цените во услужниот сектор, како и на речиси сите намирници. Само нафтата, нафтените производи и електричната енергија, чија цена падна, нема да ја достигнат цената од пред корона кризата.

Странски банки

Сбербанк се фокусира на е-трговијата како најголем извор на приходи!?

Објавено

на

Најголемата руска банка „Сбербанк” очекува да генерира повеќе од половина од своите приходи во сектори надвор од нејзината основна деловна активност до 2030 година, најавувајќи фокус на е-трговијата. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

JP Morgan Chase е доминантна банка на пазарот на благородни метали

Објавено

на

Во текот на 2020 година, „JP Morgan Chase” имаше рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали, околу една милијарда долари и далеку ги надмина своите ривали. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

#EdgarsChristmas (Божиќот на Едгар): Посебна божиќна реклама за оваа невообичаена година

Објавено

на

Веќе трета година по ред, Групацијата Ерсте подготви анимирана реклама посебно наменета за божиќните празници, што несомнено ќе Ви го привлече вниманието со својата креативност. (more…)

Продолжи со читање

Популарно