Connect with us

Странски банки

Банкарскиот гигант Интеса Санпаоло доби одобрување од ЕЦБ за преземање на УБИ банка

Објавено

на

„Intesa Sanpaolo SpA” објави дека добила одобрение од Европската централна банка (ЕЦБ) за купување на контролниот пакет акции во „Unione di Banche Italiane SpA” (УБИ Банка).

Италијанскиот банкарски гигант „Intesa Sanpaolo SpA” ќе купи најмалку 50% плус една акција на УБИ банка со што би се стекнале со контролирано мнозинство.

Оваа изјава доаѓа откако УБИ Банка поднесе тужба во мај поради изненадувачката понуда на „Intesa Sanpaolo SpA” да го преземе целиот удел, тврдејќи дека пандемијата на коронавирусот ја направила понудата неважечка.

„Intesa Sanpaolo SpA” во текот на вчерашниот ден објави дека, иако нема информации за можни штетни ефекти на коронавирусот врз УБИ Банка, таа верува дека пандемијата нема да влијае негативно врз економската активност на помалата банка или на понудата за преземање и, поради тоа, нема да го вклучи влијание на пандемијата во понудата.

Со преземањето ќе се создаде најголемата италијанска банка.

Странски банки

Економистите на Дојче банк со стpaвично пpeдупредување: Седиме на темпиpaна бомба!

Објавено

на

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја одведе глобалната економија до голема криза, се вели во последниот извештај издаден од економисти на „Deutsche Bank“, кои вперуваат прст кон американската политика за печатење пари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Куба и стави крај на употребата на американските долари

Објавено

на

Централната банка на Куба ги суспендира депозитите на американскиот долар на национално ниво. Република Куба ја прекинува употребата на американски долари поради ограничувањата предизвикани од ембаргото со американски и странски банки. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Хрватските банки остварија добивка од 1,1 милијарда куни во првиот квартал на 2021 година

Објавено

на

Банките во Хрватска остварија профит од 1,1 милијарда куни во првиот квартал од оваа година, што е приближно иста сума како и во првите три месеци од минатата година, објави во понеделникот Хрватската народна банка (ХНБ). (more…)

Продолжи со читање


Популарно