Connect with us

Останато

Балканец најде оригинален начин да и се одмазди на банката

Објавено

на

Србин кој бил должник во швајцарска банка одлучил на банката да и се одмазди на свој оригинален начин.

Бидејќи речиси редовно ги уплаќал своите рати и тоа електронски, а првиот момент кога задоцнил, од банката веднаш добил опомена за неплатена доспеана рата, решил да и се одмазди на банката.

Најпрво, на својот фејсбук профил објавил дека се откажува од електронската уплата на своите доспеани рати и дека секој месец ратата за кредит ќе ја плаќа на шалтер во банката и тоа со метални монети во кеш.

„Секој месец ќе добивате рата во готово на шалтер, но во метални апоени…и тоа половина час пред крајот на работното време…па броите. Кој последен се смее, најслатко се смее“, напишал тој на фејсбук профилот.

Србинот подготвил пластично шише во кое ги собира парите за ратата за кредит.

Додал дека има и одговор за службениците на шалтер.

„Ако прашаат колку пари има во шишето, со намера да земат без броење…мојот одговор ќе биде „не знам, вие избројте колку е ратата“, напишал тој.

Веќе подготвил илјада швајцарски франци, а според тоа што го напишал на социјалните мрежи до крајот на месецот ќе успее да го собере целиот износ.

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Колку изнесува К15 за оваа година?

Објавено

на

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Почна исплатата на ноемвриските пензии

Објавено

на

Од денеска започна исплатата на ноемвриските пензии кои ќе се исплаќаат етапно со цел поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно