Connect with us

Лични финансии

Баланс помеѓу две работни места

Објавено

на

Втората работа е спасител за многу луѓе, особено млади професионалци кои не можат да најдат вработување со полно работно време или се недоволно платени.

Дополнителен приход од втора работа може да ви помогне да заштедите пари за пензионирање, да ги исплатите студентските кредити и да ја зголемите вашата штедна книшка. Исто така, заштитува од ризик од губење на вашиот примарен извор на приход. Ако изгубите една од двете работни места, сепак ќе имате дел од вашиот приход за да го поминете месецот.

Некои луѓе работат на две работни места по избор, како веб-развивач со полно работно време, кој, исто така, заминува како инструктор за кодирање за да и помогне на заедницата. Други може да ги откријат дека примаерните работни места здодевни или неисполнети, па затоа бараат начини да се забавуваат додека заработуваат.

Сепак, во повеќето случаи, главните мотиватори се недостигот од полно работно време и ниски плати.

Затоа што кога не можете да платите кирија или повеќе не можете да ги намалите трошоците, второто работно место може да ве придвижи кон финансиска стабилност. Дури и ако сте лоши во буџетотирањето и не можете да престанете да ги користите вашите кредитни картички, бидејќи вашата плата не е доволна, барем можете да добиете втора работа.

Билансот е важен. Работа од 100 часа неделно е претерано, но жонглирањето на две работни места од 60 до 70 часа неделно нема да те убие. Додека вие мудро ги управувате вашето време и обврски, тоа е тоа.

Лични финансии

7 паметни начини за заштеда на пари за Нова година

Објавено

на

Радост, среќа… тоа се само два збора кои писателите ги користат кога сакаат да го опишат периодот што доаѓа. Но, има и сериозни финансиски импликации. Повеќето од нас, ќе потрошат поголема сума на пари за време на празниците. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако го “хакнеме„ Black Friday ќе успееме да заштедиме пари

Објавено

на

Додека продажбата на Black Friday веќе може да се викаат “Масивни попусти”, секогаш има повеќе што може да се стори за да се задржат парите цврсто во вашиот џеб. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Кредитна картичка – дар или проклетство?

Објавено

на

Кога работите да ја изградите или обновите вашата кредитна историја, како користите кредитна картичк е најважно пред сè. Важно е да го користите кредитот на вистинскиот начин да се изгради и одржува добар кредитен рејтинг. За жал, кредитни картички не доаѓаат со прирачник што ви кажува како да ги користите одговорно. Можеби веќесте научиле на потешкиот начин за опустошувачките ефекти од злоупотребата на кредитот, но никогаш не е предоцна да се започне одново. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange