Connect with us

Останато

Ангеловска: Поддршка од 500 милиони евра за граѓаните и стопанството со трите пакети антикризни мерки

Објавено

на

Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки кои ги превземаме за поддршка на граѓаните и стопанството за надминување на последиците од КОВИД-19 кризата се проценува на 500 милиони евра, објави министерката за финансии, Нина Ангеловска на својот фејсбук профил.

Ангеловска наведува дека досега, до граѓаните и фирмите исплатени се околу 140 милиони евра државна помош oд кои 40 милиони евра кон граѓаните и 100 милиони евра кон фирмите.

За граѓаните:
* Домашна платежна картичка за над 330.000 граѓани – 28.3 милиони евра.
* Ваучери за домашен туризам за над 117.000 граѓани – 12 милиони евра.
* За самостојните уметници – 65.000 евра
* За спортистите – 400.000 евра
* За паричен надоместок за невработеност – 50% од последната просечна нето-плата – 810.000 евра

За компаниите:
* 14.500 денари финансиска поддршка за над 130.000 вработени во над 19.500 фирми – 83,3 милиони евра
* Бескаматни кредити преку Развојната Банка – поддршка за 1.331 претпријатие и над 16.600 вработени – 12,7 милиони евра досега.
* Субенционирање на 50% од придонесите до просечна плата за погодените компании, за над 2500 компании – 1,4 милиони евра
* Ослободување од аконтации за данок на добивка и данок на личен доход за над 1500 даночни обврници – околу 2 милиони евра

За компаниите, Ангеловска додава дека преку мерката 14.500 денари финансиска поддршка за над 130.000 вработени во над 19.500 фирми – 83,3 милиони евра, бескаматни кредити преку Развојната Банка – поддршка за 1.331 претпријатие и над 16.600 вработени досега 12,7 милиони евра, субенционирање на 50 отсто од придонесите до просечна плата за погодените компании, за над 2500 компании – 1,4 милиони евра и ослободување од аконтации за данок на добивка и данок на личен доход за над 1500 даночни обврници околу 2 милиони евра.

Таа наведе дека во тек на реализација се и други мерки за поддршка за компаниите како што е јавниот повик кој е отворен до 31 јули за финансиска поддршка за инвестиции за зголемување на конкурентноста на компаниите за време на и во пост-ковид периодот за што се буџетирани 20 милиони евра http://economy.gov.mk/doc/2823, како и јавниот повик за субвенции за ко-финансирање на настани http://economy.gov.mk/doc/2824.

„Со овие средства директно се помагаат граѓаните, се заштитуваат работните места и се помага ликвидноста на стопанството, а со тоа се поттикнува и поддржува економската активност. Досегашните мерки придонесуваат за побрзо и полесно надминување на кризата, а ќе помогнат и во фазата на заживување на економијата”, заклучи Ангеловска.

Останато

Битиќи: Потребно е да има ребаланс на Буџетот, поради новиот пакет антикризни мерки

Објавено

на

Етничкиот клуч за вработување во приватниот сектор, не одговара на модерна, развојна и конкурентна економија, туку за тоа е најважна компетентноста и професионалноста, вели вицепремиерот за економија, Фатмир Битиќи во емисијата „Трилинг“ на ТВ24. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Средба Бесими – Брнз: САД значаен стратешки партнер

Објавено

на

„Соединетите Американски Државни се еден од најзначајните стратешки партнери на Република Северна Македонија. Одличните политички релации меѓу двете земји треба да поттикнат и попродлабочена економска соработка во блиска иднина. Очекуваме зголемен број на директни инвестиции од САД во следниот период, кои ќе креираат работни места за високо едуциран кадар и извоз на добра со повисока додадена вредност“ – ова се пораките кои министерот за финансии, Фатмир Бесими ги упати на денешната официјална средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз, која беше придружувана од раководителот на канцеларијата на УСАИД, Ерик Јановски.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Објавено

на

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите односно економската активност и работните места, сите активности што подразбираат ликвидност, финансиската стабилност и економското опоравување и третиот столб е фискалната и финансиската стабилност воопшто во економија вклучувајќи ја и финансиската стабилност на општините. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими во гостување на емисијата Економски магазин на Алсат-М телевизија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно