Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Ангела Меркел прогласена за најмоќна жена во светот според Форбс

Објавено

на

Американскиот бизнис магазин Форбс ја објави листата на сто најмоќни жени во светот за 2018 година, а на прво место, осма година по ред, е германската канцеларка Ангела Меркел.

Форбс во образложението наведува дека иднината на Меркел е неизвесна поради тоа што нема да се кандидира на изборите во 2021 година, но оти неоспорно е влијанието што го има како лидерка на Христијанскодемократската унија (ЦДУ) од 2000 година и како канцеларка од 2005 година.

На второ место е британската премиерка Тереза Меј, која во последните две години е на насловните страници поради обидот да ги спаси преговорите со Европска унија за Брегзит.

Трета највлијателна жена за годинава е директорката на Меѓународниот мометарен фонд, Кристин Лаград, која минатата година беше на осмото место на листата на Форбс.

На петто место е британската кралица Елизабета Втора, на шесто советничката во Белата куќа, Иванка Трамп.

На листата на Форбс за најмоќни жени во политиката хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ е на 13. место е, додека српската премиерка Ана Брнабиќ е на 21 место.

На 17 место е високата претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Останато

Бил Гејтс: Вештачката интелигенција мора да биде достапна за секого

Објавено

на

Бидејќи тензиите меѓу Кина и САД не се намалуваат, се повеќе се слушаат гласини за трка за вооружување меѓу двете држави од областа на вештачката интелигенција, за време на која секоја страна ќе се обиде да задржи конкурентска предност пред другата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска: За 28% инвестираме повеќе во образование споредбено со 2016 година

Објавено

на

За 28% повеќе се предвидени средства за инвестиции во образованието во Предлог-буџетот за 2020 година, споредбено со завршната сметка од 2016 година, рече министерката за финансии Нина Ангеловска на комисиската расправа за Буџетот во Собрание. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Без точно внесена трансакциска сметка нема да добиете поврат на ДДВ!?

Објавено

на

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица, Управата за јавни приходи по службена должност во декември 2019 година ќе изврши враќање на дел од данокот на додадена вредност на трансакциска сметка на граѓаните-корисници на апликацијата МојДДВ. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange