Connect with us

Домашни банки

Ана Марија Атанасовска – националниот шампион во MOS освои сребро на светскиот натпревар во Њу Јорк

Објавено

на

Денес во i-bank store филијалата на Стопанска банка АД – Скопје претставена беше младата Ана Марија Атанасовска, ученичка од СУГС “Раде Јовчевски Корчагин” која го освои второто место на светскиот Microsoft Office Specialist натпревар кој оваа година се одржа од 28-31 јули во Њујорк, САД. Ана Марија се натпреваруваше во категоријата Microsoft PowerPoint 2013 со што Македонија го направи најголемиот успех досега на овој престижен светски шампионат. Во конкуренција со 152 учесници од 119 земји во светот, Ана Марија го освои сребрениот медал, што е највисокото место што досега го постигнал македонски претставник на натпреварот. Учесниците се натпреваруваа во повеќе категории поделени според апликациите на Microsoft Office– PowerPoint, Excel и Word.

Претставувањето на Ана Марија беше во просториите каде веќе 4 години се одржува MOC натпреварот, i-bank store филијалата на Стопанска банка АД – Скопје со што уште еднаш се промовираа вредностите кои ги застапува Банката кон заедницата, кон младите и кон подобрување на едукацијата и дигиталната писменост. Банката овие 4 години, како партнер на настанот во целост ги покрива патните трошоци и сместувањето за националниот победник и менторот.

На денешниот пречек беше презентиран успехот на кој сите треба да сме горди, а се најавија и плановите и желбите за Македонија за наредната година каде според директорката на Семос Едукација, г-ѓа Валентина Тасева, Македонија може да има 9 претставници и тоа 6 во Microsoft Office конкуренција и 3 Adobe натпреварувачи.

“Многу сме среќни на овој голем успех и освојувањето на досега највисокиот пласман на светскиот натпревар во дигитална писменост, второто место. Честитки до сите учесници, професори и ментори. Исто така сакам да се заблагодарам на сите поддржувачи на овој натпревар кои во изминатите 4 години ги препознаа потенцијалот на нашите млади, како: Стопанска банка АД – Скопје, Град Скопје, VIP, Макпетрол, Метрополис Радио, Витаминка и Lycamobile. Она што сакам да го истакнам и потенцирам е дека нашите млади заслужуваат поголемо внимание и би сакала да апелирам за поголема помош и активно вклучување на поголем број на компании и државни институции со поддршка, со цел да се овозможи присуството на македонските претставници на глобалните Microsoft Office Specialist и Adobe шампионати во поголем број.  Нашите млади навистина имаат  капацитет да се борат за уште поголеми успеси на светско ниво. На натпреварите можеме да испратиме 9 учесници а поради финансиски причини испраќаме само еден до два претставници.” – изјави Валентина Тасева, генерална директорка на Семос Едукација еден од главните поддржувачи на натпреварот.

Македонија четврта година по ред испраќа свои претставници на MOS и ACA шампионатите благодарение на организаторот Certiadria. Според директорот на Cetiadria, г. Марко Серафимовски овој голем успех е мотив за повеќе млади да се пријават на овој натпревар наредната година.

“Честитки до сите ученици, студенти, ментори, наставници и професори кои земаа учество на македонскиот натпревар. Четиригодишниот труд конечно се исплатеше. Среќен сум што со напорна работа и многу труд успеавме да направиме историски успех, освојувајќи го второто место во Њујорк. Сигурен сум во капацитетите што ги имаат нашите млади и во нивната желба за личен развој во дигиталниот свет и докажување на дигиталната писменост. Овој настан сакам да го искористам и да ги повикам сите ученици и студенти на возраст од 13-22 години активно да се вклучат во натпреварите и да го докажат своето знаење. Повик и до наставниците, професорите, менторите и родителите од цела Македонија, да ги поттикнуваат своите ученици и деца да се натпреваруваат со знаење и да го инвестираат и насочат своето време, труд и знаење кон нив. Благодарност до сите учесници и компании за досегашната поддршка и се гледаме на 5-от натпревар кој ќе започне во септември оваа година на државно ниво.” – изјави Марко Серафимовски.

Microsoft Office World Championship е најголемиот IT натпревар во светот и вклучува повеќе од 850.000 учесници од цел свет.

Ана Марија Атанасовска на крајот од мај беше избрана за национален претставник, по победата во финалето на државниот натпревар кој се одржа во Скопје, а на кој учествуваа најдобрите 40 млади од речиси 700 пријавени лица.

Натпреварот за Microsoft Office Specialist во нашата држава се одржува веќе четврти пат по ред, додека за Adobe Certified Associate по вторпат.

Идејата на овие натпревари е да се поттикне дигиталната писменост меѓу младите. Организатори на националните натпревари се Certiadria а сите овогодишни настани се спонзорирани и потпомогнати од Стопанска банка АД – СкопјеГрад Скопје и Семос Едукација.

Домашни банки

ТТК Банка АД Скопје продолжува со реализација на втората емисија на корпоративнaта обврзницa

Објавено

на

ТТК Банка АД Скопје преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста дека продолжува со реализација на втората емисија на корпоративнaта обврзницa во согласност со бизнис целите утврдени во деловната политика на Банката. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Ограбувачите одзеле 8.700 евра при грабежот на експозитурата на НЛБ Банка во Ѓорче Петров

Објавено

на

По вооружениот грабеж што утринава се случи во експозитурата на НЛБ Банка во Ѓорче Петров, се одземени 8.700 евра, соопштија од НЛБ Банка. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

УНИБанка ќе изврши исплата на полугодишна камата на имателите на перпетуални обврзници

Објавено

на

УНИБанка преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста дека ќе изврши исплата на полугодишна камата на имателите на перпетуални обврзници. (more…)

Продолжи со читање

Популарно