Connect with us

Останато

Анализа на „Microsoft” и „LinkedIn”: 41 процент од вработените сакаат кариерна промена

Објавено

на

Четириесет и еден отсто од работната сила размислува за драстична промена во кариерата следната година. Податоците се од најновиот извештај на „Microsoft”, Работниот тренд на индексот на „Microsoft”, студија која цитира информации од 30.000 вработени ширум светот преку „Microsoft 365“ и „LinkedIn”.

Во последните 18 месеци, многу луѓе се бореа со стресот што ја придружува глобалната пандемија – се грижат за здравјето на најблиските, се обидуваат да ја балансираат работата со училиште-од-дома и грижата за децата, имаат чувство на изолација и осаменост.

„Денес, нашето истражување покажува дека 41 процент од глобалната работна сила веројатно ќе размисли да го напушти сегашниот работодавач во текот на следната година, со 46 проценти да планираат да направат  транзиција во кариерата“, пишува во извештајот.

Работата е исто така предизвик

Повеќе од половина од вработените (54 проценти) рекле дека се чувствуваат преоптоварени. Виртуелните состаноци, е-пошта и пораките драматично се зголемија откако работата од далечина и хибридните методи станаа нова норма.

Сепак, менаџерите и носителите на одлуки се справиле многу подобро – 61 проценти од лидерите и високите извршни директори велат дека успеваат – 23 проценти повеќе од луѓето кои не се овластени да донесуваат одлуки. Истражувањата покажуваат дека ова веројатно се должи на низа фактори, како што е фактот дека вработените на високи позиции имаат поголема мрежа на професионална поддршка и можност да земат повеќе одмор.

Останато

ММФ: Украина може да ја избегне хиперинфлацијата, најважен е тајмингот на помошта

Објавено

на

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, денеска изјави дека „станува пооптимистична” дека договорот меѓу седумте најголеми светски економии од Г7 за обезбедување нови буџетски средства за Украина ќе и помогне на земјата да избегне хиперинфлација. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје кај граѓаните вратени 491,5 милиони денари

Објавено

на

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека преку мерката „Мој ДДВ” за првото тримесечје од годинава на граѓаните им вратени вкупно 491,5 милиони денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Инфлацијата во ЕУ во април изнесувала 8,1%, во еврозоната 7,4 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Европската унија во април се зголемиле за 8,1% на годишно ниво од 7,8 проценти во март, покажуваат денешните конечни податоци на Евростат. (more…)

Продолжи со читање


Популарно