Connect with us

Останато

Америка воведе забрана за безготовинско плаќање и го враќа кешот во оптек

Објавено

на

Градскиот совет во Њујорк изгласа забрана на безготовинските трансакции во малопродажбата и ресторани, тврдејќи дека тие ги дискриминираат небанкарските посиромашни потрошувачи кои немаат пристап до кредитни картички или банкарски сметки.

Советот донесе предлог-закон со кој се бара продавниците во градот да прифатат американски банкноти и монети или во спротивно ќе се соочат со казни до 1.000 американски долари при првиот прекршок и 1.500 американски долари за понатамошни престапи.

Се очекува градоначалникот Бил Де Блазио да го потпише решението и овој предлог-закон да стапи на сила, соопшти CNN.

Употребата на готовина опаѓа во многу области бидејќи Американците сè повеќе користат платежни картички и други можности за плаќање преку мобилен уред, како што е Apple Pay, на продажните места. Ова ги принуди некои компании да забранат плаќање во готово бидејќи е скапо да се процесираат парите.

Сепак, има промена во однос на трендот, бидејќи така се прави дискриминација на небанкарските, посиромашните членови на општеството кои немаат пристап до кредитни картички или банкарски сметки.

Њујорк ги следи стапките на Филаделфија и Сан Франциско кои први ја воведоа забраната за безготовинско плаќање, а во тек се и чекори за забрана на трговијата со безготовински средства и во Вашингтон и Чикаго.

Останато

БДП на САД се намали за 2,4 проценти во последниот четврти квартал од 2020 година

Објавено

на

Американската економија се намали за 2,4 проценти во четвртиот последен квартал од 2020 година, објави во четвртокот Министерството за трговија, што е малку подобро од проценката во јануари за падот на активноста од 2,5 проценти во однос на истиот период од претходната година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Средба Бесими – Вархеи: Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира регионот и ќе овозможи побрз економски раст

Објавено

на

Планот за опоравување од кризата предизвикана од ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален пазар, а чија реализација ќе го трансформира регионот, што ќе води кон посовремени, позелени и подигитални економии како и подобра поврзаност со единствениот пазар на ЕУ, беа тема на дискусија на средбата во Брисел помеѓу министерот за финансии, Фатмир Бесими и комесарот за соседски политики и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеи. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Средба на министерот Бесими со еврокомесарите Хан и Џентилони: Исполнети условите за втората транша од 80 милиони евра за надминување на кризата

Објавено

на

„Исполнети се условите за добивање на втората транша од 80 милиони евра од макрофинансиската помош од Европската Унија во вкупен износ од 160 милиони евра, а кои се наменети за надминување на кризата предизвикана од коронавирусот. По добивањето на одобрението од Европската комисија, Министерството за финансии ќе испрати барање за исплата на втората транша. Воедно, во првата половина на март ќе поднесе барање за исплата на втората транша во износ од 8 милиони евра од Договорот за отпорност на ЕУ, а којашто се надеваме дека ќе ја добиеме до крајот на наредниот месец“, информира министерот за финансии, Фатмир Бесими, на средбата со еврокомесарот за буџет и администрација, Јоханес Хан и со еврокомесарот за економија, Паоло Џентилони, којашто се одржа во Брисел. (more…)

Продолжи со читање


Популарно