Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Американско регулаторно тело бара Фејсбук да се откаже од криптовалутата

Објавено

на

Биткоинот се урна со вредноста во крајот на неделата при тргување во Азија откако регулатори во САД побараа Фејксбук да запре со разработката на сопствена криптовалута, објавија американски медиуми.

Како причина за тоа се нагласува дека проектот ќе донесе „целосно нов глобален финансиски систем базиран во Швајцарија што ќе биде конкурент на доларот“.

„Тоа создава сериозни стравувања за националната безбедност и финансиската политика не само за над две милијарди корисници на ФБ туку и за инвеститори и глобалната економија“, се вели во соопштение на американскиот регулатор.

Претходно, и 33 групи-застапници се против плановите на социјалната мрежа. Тие бараат мораториум за разработувањето на Либра.

Криптовалути

Хрватска го доби првиот ПОС терминал за плаќање во криптовалути

Објавено

на

Адео ПОС е првата каса во Хрватска што прифаќа уплати со криптовалути. Ова значи дека фактурите за производи и услуги ќе можат да се плаќаат со криптовалути, иако тие се издадени во хрватски куни. Постапката за плаќање е исклучително едноставна и вклучува скенирање на QR-кодот со дигитален паричник на мобилен телефон, проследено со трансфер на средства од дигиталниот паричник на сметката на компанијата со автоматска конверзија во куни. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Кој му создава главоболки на Facebook за крипто валутата Libra?

Објавено

на

Facebook помпезно ја најави новата крипто валута Libra како еден поопширен сервис за онлајн трансакции и мобилни плаќања базирана на блокчејн технологија, но сега се соочува со многу „опасен“ противник кој ги нуди речиси истите сервиси и тоа многу подобри и поефиканси.

Станува збор за фин-тек крипто стартапот Celo кој само што ја лансираше својата отворена алатка за девелопери со Full Stack пристап, односно со целосна децентрализација на давањето простор за носење на одлуки на самите програмери како ќе го користат софтверскиот пакет и во кој правец и за која намена ќе го развијат. Овие алатки кои се поврзани со паричникот на Celo и ја користат платформата Celo треба да послужат за изградба на нови финансиски платформи и нови блокчејн финансиски апликации.

„Сметаме дека интересот на Facebook за овој простор е многу позитивен знак и треба да се поздрават сите напори да се стигне 1,7 милијарди возрасни корисници кои немаат банкарски сметки“, вели Ванеса Славич од Celo.

Крипто Давид против крипто Голијат

Додека Facebook е технолошки гигант со стотина милијарди зад себе, Celo е пркосен стартап кој неодамна доби поддршка од 30 милиони долари благодарение на инвестицијата на Polychain Capital, компанија за вложување на ризичен капитал која се занимава пред се со инвестиции во блокчејн стартапи.

Во услугите на Celo спаѓа посебна крипто-валута наречена Celo Dollar која ја следи вредноста на доларот, а е обезбедена и „физички“ нејзината вредност со дигитален залог. Исто така на корисниците им е достапен и токенот Celo Gold кој пак истиот принцип на создавање на платежна вредност ја врзува со цената на златото.

Според Celo, употребата на апликациите кај корисниците вклучуваат заемно кредитирање, микро заеми, микро осигурување, социјални плаќања и апликации за заштеда кои можат да се градат со цел создавање отворен и инклузивен финансиски систем.
Celo веќе работи на развој на апликации за мобилни паричници на Android и iPhone платформите, а се надева дека фидбекот на корисниците ќе им биде од голема помош. Во меѓувреме Facebook се соочува со надзор од регулаторните тела низ Европа и други делови од светот па прашање е колку Libra ќе успее брзо да го освои пазарот, што остава простор за играчи како Celo.

Продолжи со читање

Криптовалути

Вредноста на биткоинот повторно над 10.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот се зголеми во текот на изминатите неколку дена и повторно го надмина прагот од 10.000 долари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange