Connect with us

Останато

Амазон ќе доставува пратки со дрон!?

Објавено

на

Федералната агенција за воздухопловство на САД (ФАА) го одобри управувањето на „Amazon” со флотата за испорака на беспилотни летала „Prime Air”, објави „ITIF“.

Бидејќи пандемијата КОВИД-19 принуди милиони Американци да останат дома за да го спречат ширењето на вирусот, купувањето преку Интернет стана поважно од кога било. Особено, оние со најголем ризик се потпреа на услугите за испорака за да купат намирници, да нарачаат оброци и да купуваат други основни предмети без да влезат во физичка продавница и да ризикуваат инфекција со опасниот вирус.

„Amazon” започна со тестирање на своите беспилотни летала уште во 2013 година и аплицираше за одобрување од федералната агенција за воздухопловство (ФАА) во август минатата година, наведувајќи дека беспилотните летала (дронови) ќе испорачуваат пакети со тежина до пет килограми во области со мала густина на население.

Така, „Amazon” сака да го скрати времето на испорака во помалку населените места на 30 минути или помалку.

За да „носат нечиј имот за комерцијални цели“ со дрон во САД, компаниите мора да добијат сертификат Дел-135, кој федералната агенција за воздухопловство (ФАА) првично го создаде за чартер на авиокомпаниите, а подоцна го адаптираше за беспилотните летала (дроновите).

„Amazon” е трета компанија што го доби овој сертификат за испорака со беспилотни летала, откако Винг Авијација, подружница на Алфабета и УПС ги добија тие сертификати минатата година, но тие не ги применија значително за испорака со беспилотни летала.

Останато

Фирмите што ќе остварат загуба годинава, нема да имаат обврска да исплатат К-15

Објавено

на

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно закон и колективен договор треба да исплатат К-15 и други издатоци, изјави премиерот Зоран Заев, апелирајќи и до оние кои нема да остварат добивка, но имаат финансиска моќ да го сторат тоа. (more…)

Продолжи со читање

Останато

5 работи кои вработената на шалтер би сакала да ги знаете

Објавено

на

Порталот „Неа.мк” – портал наменет за припадничките на понежниот пол направи кратко истражување за жените кои работат во банка, на шалтер и секојдневно се соочуваат со „интересни“ ситуации. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Поддршка за исплата на плати и за месеците октомври, ноември и декември

Објавено

на

Преку нов пакет економски мерки вреден 470 милиони евра Владата ќе се обиде во третиот квартал од годинава да го спречи падот на БДП од вториот квартал и со зголемена економска активност и јавна потрошувачка да предизвика раст на БДП во четвртиот квартал и на тој начин да создаде предуслови за растот на економијата од 4,8 проценти во 2021 година што неодамна го најави министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Популарно