Connect with us

Останато

Алибаба планира да издаде обврзници во вредност од најмалку пет милијарди долари

Објавено

на

Кинеската компанија „Alibaba Holding“ на Џек Ма планира да собере најмалку 5 милијарди долари овој месец со продажба на корпоративни обврзници деноминирани во долари, тврдат извори за „Reuters“.

Во зависност од заинтересираноста на инвеститорите, износот на задолжување може да достигне дури осум милијарди долари, што овој кинески лидер во електронската трговија веројатно ќе ги искористи за покривање на општите трошоци на компанијата.

Собирањето средства ќе биде тест за расположението на инвеститорите кон „Alibaba“, во услови на зголемен надзор на регулаторот врз деловното работење на оваа компанија и нејзината финтек филијала, групацијата „Ант“. Кинеските регулатори започнаа антимонополска истрага против „Alibaba“ и ѝ наложија на „Ант груп“ да ги смени практиките за кредитирање и другите активности за финансирање на потрошувачите, откако основачот на „Alibaba“, Џек Ма, ги критикуваше финансиските регулативи на земјата во октомври минатата година.

По ова, дел од медиумите објавија дека основачот на „Alibaba“, Џек Ма, исчезнал од јавноста во изминатите два месеци.

Останато

Платите стагнираат, но за даноци мора да има – Владата воведува нов данок!

Објавено

на

Владата ќе воведе еколошка такса за дизелот и за бензините од 3,5 денари од 1 јули, соопшти премиерот Зоран Заев. Станува збор за нова давачка со која практично ќе се зголеми цената на горивата за граѓаните. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Остануваат уште неколку дена до можноста за македонските стартапи да аплицираат за глобалната програма Accelerate2030!

Објавено

на

Сеавус Акцелераторот и Бизнис Импакт Лаб, со стратешките партнери УНДП и ФИТР отворија повик за најголемата глобална програма Accelerate 2030! (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците

Објавено

на

Богатите претприемачи во Белика Британија стравуваат од претстојното зголемување на даноците во државата – највисоко за изминатите 60 години. Тоа се податоци на анализа на швајцарската банка „Lombard Odier“. (more…)

Продолжи со читање


Популарно