Connect with us

Странски банки

Акционерите на ЕБОР го одобруваат членството на Ирак

Објавено

на

Ирак го направи првиот чекор да стане членка на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Како што е објавено на официјалната веб-страница на ЕБОР, сегашните 71 акционер на оваа мултилатерална финансиска институција го одобриле барањето на таа земја за членство за време на годишното собрание на Банката.

Ирак аплицираше за членство во април 2018 година. Одборот на гувернери на ЕБОР се согласи да ја започне првата фаза од овој процес. Ирак, според соопштението, ќе мора да исполни одредени услови за членство пред процесот на пристапување да заврши со аквизиција на акции.

„Ние сме многу горди и среќни што наскоро ќе можеме да го пречекаме Ирак како наша најнова членка. Денес го направивме првиот чекор кон она што се надеваме дека ќе биде долго и успешно заедничко патување. Со нетрпение очекуваме да изградиме поблиски врски со Ирак“, изјави Јирген Ригтеринк вршител на должноста претседател на ЕБОР.

Како акционер, Ирак последователно може да поднесе барање за промена на својот статус во земја примател, корист од поддршката за финансии и политика на ЕБОР. Акционерите ќе го решат ова барање во посебен процес.

ЕБОР е посветена на развојот на приватниот сектор и одржливиот и инклузивен раст со комбинирање на инвестиции, ангажирање на политики и техничка поддршка.

Минатата година, ЕБОР финансираше 452 индивидуални проекти во Европа, Азија и Африка, при што вредноста на финансирањето надмина десет милијарди евра за прв пат во историјата на Банката, порасна на 10,1 милијарди евра од 9,5 милијарди евра во 2018 година.

Странски банки

JP Morgan Chase е доминантна банка на пазарот на благородни метали

Објавено

на

Во текот на 2020 година, „JP Morgan Chase” имаше рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали, околу една милијарда долари и далеку ги надмина своите ривали. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

#EdgarsChristmas (Божиќот на Едгар): Посебна божиќна реклама за оваа невообичаена година

Објавено

на

Веќе трета година по ред, Групацијата Ерсте подготви анимирана реклама посебно наменета за божиќните празници, што несомнено ќе Ви го привлече вниманието со својата креативност. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка обезбеди 12 милијарди долари за борба против Ковид-19

Објавено

на

Светската банка издвои 12 милијарди долари за набавка и дистрибуција на вакцина против коронавирусот, како и за тестови и лекови за борба против ковид-19, рече претседателот на Светска банка Дејвид Малпас на состанокот на министрите за финансии на Г20 и централните банки во петокот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно