Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Форекс

Акциите на Тиквеш најтргувани на берза, еврото забележа минимален пад

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Тиквеш АД Скопје со раст на акцијата од 0,97 проценти, пред акциите на Макпетрол АД Скопје кои забележаа раст од 0,76%.

Трети најтргувани беа акциите на Алкалоид АД Скопје со раст на акцијата од 0,69%, а раст на акцијата од 0,41% забележа и Комерцијална банка АД Скопје.

На светските берзи, еврото забележа минимален пад на вредноста, а според официјалниот среден курс на Народната банка на Северна Македонија, денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4869 денари.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 55.7654, британската фунта изнесува 69.2342 денари, додека пак швајцарскиот франк е 56.0705 денари.

Форекс

Нов пад на вредноста на биткоинот

Објавено

на

Цената на биткоинот падна под 8.000 долари и со тоа дојде на најниско ниво од јуни, заостанувајќи од повеќето други дигитални валути. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Најтргувани акции за септември биле акциите на Комерцијална Банка АД Скопје

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.09.-30.09.2019 година вкупниот промет изнесува 731.880.458 денари и е зголемен за 117,71% во однос на претходниот месец август. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Најтргувани акциите на Скопски пазар и Охридска банка

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Скопски Пазар АД Скопје, кои забележаа раст од високи 6,58 проценти, пред акциите на Охридска банка АД Скопје кои забележаа раст од 1,17%. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange