Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Форекс

Акциите на Макпетрол, Бетон и Гранит најтргувани на берза, еврото на ниво од 61,4945 денари

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Макпетрол АД Скопје со раст на акцијата од 3,65 проценти, пред акциите на Бетон АД Скопје кои забележаа раст од 2,45%.

Трети најтргувани беа акциите на Гранит АД Скопје со раст на акцијата од 1,70%, а раст на акцијата од 1,52% забележа и ТТК Банка АД Скопје.

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Северна Македонија денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4945.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 55.8128, британската фунта изнесува 68.1304 денари, додека пак швајцарскиот франк е 56.6874 денари.

Форекс

Новитети во мобилната апликација на Македонска берза – СЕИНет

Објавено

на

Македонска берза ги објави промените кои ги имплементираше на мобилната апликација – СЕИНет. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

“Корпа” од Лондонската берза за понудата за преземање од Хонг Конг

Објавено

на

Лондонската берзанска група (ЛСЕ), која е оператор на Лондонската берза, ја отфрли понудата на оператоот на Хонконгшката берза за спојување во вредност од 39 милијарди долари. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

НЕПРИСТОЈНА ПОНУДА: Хонг Конг понуди 36,6 милијарди долари за да ја купи Лондонската берза

Објавено

на

Операторот на берзата во Хонг Конг, компанијата „Hong Kong Emerging End Clearing Limited“ (HKEX), денеска достави понуда до Лондонската берзанска група (ЛСЕ) за „спојување на двете компании“, а според договорот се проценува дека ЛСЕ ќе чини 29,6 милијарди фунти (36,6 милијарди американски долари). (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange