Connect with us

Форекс

Акциите на Македонска берза доживејаа постновогодишен бум

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Алкалоид АД Скопје, кои забележаа раст од високи 2,65 проценти, пред акциите на Витаминка АД Прилеп кои забележаа раст од 2,59%.

Пораст имаше и кај банкарските акции, пред се на Комерцијална банка АД Скопје од 2,02%, кај акциите на Стопанска банка АД Битола пораст од 0,61%, акциите на Стопанска банка АД Скопје пораст од 0,49% и на акциите на ТТК Банка АД Скопје кои пораснаа за 0,45%.

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Македонија, денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4940 денари.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 55.3501 денари, британската фунта изнесува 72.0999 денари, додека пак швајцарскиот франк е 56.8967 денари.

Странски банки

Заборавете на доларот, купувајте злато! Цената на овој скапоцен метал допрва ќе расте

Објавено

на

Тековната финансиска политика на американските власти ја поткопува довербата во доларот и ги принудува инвеститорите да купуваат злато што е можно поактивно. Ваквиот коментар го објави една од најголемите светски инвестициски банки во светот, „Goldman Sachs“, пренесува „Bloomberg“. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот ослабна петта недела по ред и достигна најниско ниво во последните две години

Објавено

на

На светските берзи на валути, вредноста на доларот во однос на кошничката на валути минатата недела се намали, петта недела по ред, со што девизниот курс на еврото во однос на доларот достигна највисоко ниво во последните 22 месеци. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Цените на златото и среброто рушат рекорди

Објавено

на

Вредноста на златото и на среброто утрово достигна највисоко ниво од 2011 односно од 2013 година. (more…)

Продолжи со читање

Популарно