Connect with us

Домашни банки

АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПОТОНАА откако измина последниот ден со право на дивиденда!

Објавено

на

Акциите на Комерцијална банка АД Скопје со месеци наназад важат за убедливо најатрактивните и најтргуваните акции на Македонска берза.

Изминативе неколку дена, инвеститорите водеа битка да дојдат до што поголем број на акции од банката со цел да добијат дивиденда за 2020 година која е предвидена да се исплати на 24.08.2021 година.

Побарувачката, а со тоа и вредноста на акциите на Комерцијална банка растеа со неверојатна брзина по објавата на Народната банка за укинување на Одлуката за привремено ограничување на распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките.

Но, откако измина последниот ден на тргување со право на дивиденда за 2020 година (09.08.2021 година) кога вредноста на акцијата достигна 10.468 денари, во текот на денешниот ден вредноста на акциите на Комерцијална банка потона. Дел од инвеститорите кои се здобија со правото на дивиденда, веднаш побрзаа да го продадат својот удел во Банката, а тоа резултираше со пад од високи 6,94%.

Сепак, вистинските познавачи на Берзата знаат дека по истекување на последниот ден за исплата на дивиденда логично е вредноста на акциите да се намали. И покрај привремениот пад, акциите на Комерцијална банка АД Скопје сеуште се едни од најатрактивните за инвеститорите.

Преземањето на оваа содржина не е дозволена без согласност од Редакцијата на Банкарство.мк.

Домашни банки

Во Маврово во организација на Халкбанк, на 8 септември повторно ќе се одржи велосипедската трка Halk Velo Green

Објавено

на

Правецот Бистра – Леуново – Бистра во Маврово и годинава ќе биде рутата која ќе треба да се извози во рамките на хронометар велосипедската трка HALK VELO GREEN која веќе трета година по ред, на 8 септември ја организира Халкбанк АД Скопје како дел од платформата HalkEco. Сите вљубеници во велосипедизмот, професионалци и аматери, за учество можат да се пријават најдоцна до 29 август преку www.smartrace.club. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

УНИБанка: Известување за Експозитура Лептокарија

Објавено

на

УНИБанка АД Скопје ги известува своите почитувани клиенти дека Експозитура Лептокарија започнувајќи од 15.08.2022г. (понеделник) ќе биде привремено затворена поради реновирање. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

УНИ Банка ќе издаде нова емисија на Перпетуална обврзница на износ од 2,5 милиони евра

Објавено

на

УНИБанка АД Скопје ќе издаде нова емисија на капиталниот инструмент Перпетуални или “вечни” обврзници на износ од 2,5 милиони евра. Издадениот капитален инструмент ќе се користи за зголемување на капиталот на банката. (more…)

Продолжи со читање


Популарно