Connect with us

Форекс

Акциите на Гранит и Стопанска банка АД Битола со најголем пораст, еврото со вредност од 61.4942 денари

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Гранит АД Скопје, кои забележаа раст од 1,95 проценти, пред акциите на Стопанска банка АД Битола кои забележаа раст од 1,61%.

Минимален пораст имаше и кај акциите на Алкалоид АД Скопје од 0,07%.

Според официјалниот среден курс на Народната банка на Македонија, денеска денарот спрема еврото има вредност од 61.4942 денари.

Курсот на денарот спрема доларот е на ниво од 54.9399 денари, британската фунта изнесува 72.4911 денари, додека пак швајцарскиот франк е 56.5984 денари.

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во јули?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.07.-31.07.2022 година вкупниот промет изнесува 430.542.437 денари и бележи благ пораст од 0,97% во однос на претходниот месец јуни. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Изработката на првите банкноти се одвивала рачно, симболите го отсликуваат нашето културно-историско минато

Објавено

на

Секој симбол на македонската банкнота си има свое посебно значење и ја отсликува нашата историја со која можеме да се гордееме. За изработката на првите бонови беше потребно многу време. Имав многу непроспиени ноќи, но и голема одговорност, вели дизајнерот на првите македонски пари Борче Тодороски за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Како влијаеше одлуката на ФЕД за зголемување на каматните стапки врз инвеститорите на Волстрит!?

Објавено

на

На њујоршки Волстрит во средата берзанските индекси силно пораснаа, откако американската централна банка Federal Reserve (ФЕД) ги зголеми клучните каматни стапки како и што се очекуваше, а нејзиниот претседател Џером Пауел порача дека во иднина темпото на растот на каматите би можело да биде забавено. (more…)

Продолжи со читање


Популарно