Connect with us

Лични финансии

Авторот Џон Асараф: Тренирајте го мозокот за да заработувате повеќе пари

Објавено

на

Авторот, консултант и претприемач, Џон Асараф, денес е основач и извршен директор на NeuroGym, компанија посветена на користењето на најнапредните технологии и методи за обука на мозокот базирани на докази, за да им помогне на поединците да го ослободат својот полн потенцијал и да ги максимизираат нивните резултати.

Џон има изградено 5 мултимилионски компании, напишани 2 книги кои се бестселери на Њујорк тајмс и се прикажани во 8 филмови, меѓу кои и блокбастер хитот “Тајната” и “Потрагата за успех” со Ричард Бренсон и Далај Лама.

“Не само што може да го смените мозокот драматично, туку е специјално дизајниран за вас да бидете способни да го направите токму тоа. Ние сме структурирани така што можеме да ја развиваме нашата креативност, интелигенција и капацитет за достигнување во текот на нашите животи ” напиша Џон Асараф во неговата книга “The answer„.

Во следното кратко видео, авторот објаснува како можете да го тренирате мозокот за да заработувате повеќе пари.

Лични финансии

Топ 5 причини зошто вашата картичка може да биде одбиена

Објавено

на

Oдбиената кредитна картичка веројатно е еден од најзасрамувачките моменти од нашиот живот, особено ако сте прв во долга линија на клиенти или уште полошо, немате друг начин на плаќање.

Кога касиерката ја поминува вашата кредитна картичка, платниот систем комуницира со издавачот на вашата кредитна картичка за да утврди дали вашата кредитна картичка е валидна и имате доволно средства за трансакцијата. Ако сето тоа е во ред со вашата кредитна картичка, системот испраќа “одобрено” како порака и вашата трансакција завршува. Меѓутоа, во некои случаи, издавачот на кредитна картичка испраќа порака за одбивање на трансакцијата.

Причините зошто вашата кредитна картичка е одбиена се:

  1. Немате доволно слободен кредит;
  2. Банката ви ја блокирала сметката;
  3. Кредитната картичка ви е истечена;
  4. Вие сте жртва на измама, односно некој влегол во банкарскиот систем и ги “собрал„ вашите пари;
  5. Внесувате погрешен пин повеќе од 3 пати.

Во вакви ситуации останете смирени и не ги обвинувајте келнерите и касиерите. Токму спротивното, колку сте посмирени и покултурни кон нив, толку тие повеќе ќе сакаат да работат со вас на решавање на непријатната ситуација.

Одбиената кредитна картичка е секогаш можност. Дури и ако ги извршите сите ваши плаќања на време и да ја држите вашата кредитна картичка во добра состојба, не знаете што се случува на крајот со издавачот на кредитна картичка. Секогаш носете најмалку два начини на плаќање со вас, на пр. кредитна картичка и дебитна картичка. На тој начин нема да наидете на проблем да ја завршите трансакцијата.

Продолжи со читање

Лични финансии

Како штедат пари во Велика Британија?

Објавено

на

Британците се познати по тоа што не знаат да штедат пари и се најлошите штедачи во светот. Една четвртина од возрасните во Велика Британијанемаат никаква заштеда.  (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 работи кои “Millennials”не ги разбираат за парите

Објавено

на

“Millennials”, исто така познати како Генерација Y или Gen Y, е генерацискa демографскa групa. Нема точни датуми за оваа група да започне или да заврши; Демографите и истражувачите обично ги користат раните 1980-ти години како почетни години на раѓање и во средината на 1990-тите до раните 2000-ти години како завршни години на раѓање. Миллениалците понекогаш се нарекуваат “ехо буммери”, поради големиот пораст на наталитетот во 1980-тите и 1990-тите години.

(more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange