Connect with us

Лични финансии

Автоматизирана заштеда и зошто е важна?

Објавено

на

Самосвест и самоконтрола се неопходни за да се направат позитивни промени, но тоа е далеку од доволно. Секоја вистинска промена е резултат на конструктивната акција.

Најдобар начин да се развие навика за штедење е да се автоматизира. Со автоматски план за заштеда, ќе можете да ги промените вашите навики, дури и без да размислувате за тоа.

Следете ги овие чекори за да започнете со автоматски план за заштеда што би можеле да станат менливи:

  • Ако немате штедна сметка, веднаш отворете го и поврзете се со вашата сметка на која ви стига прилив.
  • Ако не сте веќе, се регистрирате за директен влог и организирајте процент од вашата плата да биде депонирана на вашата штедна сметка автоматски.
  • Поставете фонд за вонредни состојби и доследно да дадете разумен износ. Ова ќе ви помогне да ги покриете неочекуваните трошоци и да го олеснат следното правило за автоматизирани заштеди.
  • Не ги допирајте парите на вашата штедна книшка. Оставете сумата нека расте со добро буџетирање и правилна употреба на вашиот фонд за итни случаи.

Отстранувањето на потребата да се избере да се заштеди со автоматизирање на вашите заштеди е лесен начин да воспоставите навика. За луѓе кои се борат за заштеда на пари на свој начин и самостојно, правејќи го процесот автоматски може да биде навистина неопходно.

Не се обесхрабрувајте сте еден од оние кои се борат да заштедат пари. Едноставно признајте го проблемот и останете фокусирани на решението. Голем дел од ова решение е автоматизирана заштеда. Започнете со извршување на вашиот автоматски план за заштеда денес и ќе имате розовата финансиска иднина.

 

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

Ако сте толку паметни, зошто не сте богати? Изгледа тоа е само шанса.

Објавено

на

Најуспешните луѓе не се најталентираните, само најсреќните, потврдува новиот компјутерски модел за  создавање богатство. Имајќи го ова во предвид, можеме да максимизираме поврат од многу инвестиции. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange