Connect with us

Останато

Австрија бележи највисока стапка на инфлација во последните 47 години

Објавено

на

Инфлацијата не престанува да расте во Австрија. Во јуни достигна нова рекордна вредност од 8,7 проценти, највисока инфлација во изминатите 47 години.

Животот на Австријците повторно поскапе значајно и тоа поради „скокот“ на цените на горивото, намирниците, струјата, угостителските услуги.

Мини потрошувачката корпа, што покрај намирници и услуги содржи и гориво, на годишно ниво поскапе за 19%.

Кога станува збор за гориво дизел, во споредба со јуни минатата година, тоа поскапе за околу 65 проценти, додека бензинот за 61 отсто, покажаа податоците на Статистичкиот завод на Австрија.

Останато

Синдикатот на Халкбанк АД Скопје со општествено одговорна акција за донирање

Објавено

на

Во организација на Синдикатот на Халкбанк АД Скопје, вработените донираа облека, храна и постелнини за социјално ранливи семејства. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Економски факултет-Скопје свечено ги промовираше дипломираните студенти за академската 2022/2023 година

Објавено

на

Во Аулата на Економски факултет-Скопје се одржа свечената церемонија на која беа промовирани дипломираните студенти на прв циклус на студии за академската 2022/2023 година.

(more…)

Продолжи со читање

Останато

Реизбран Управниот одбор на КаСис АД

Објавено

на

Надзорниот Одбор на единствениот македонски процесор од областа на картичното работење, електронска трговија и сертифицирано биро за персонализација на картички КаСис АД повторно му ја даде довербата на актуелниот Управен одбор. г-ѓа Филомена Пљаковска – Аспровска, претседател и Главен извршен директор, г-ѓа Лидија Вучидолова – Богоевска, член и извршен директор и г-дин Дамјан Андоновски, член и извршен директор во наредните четири години ќе бидат на чело на компанијата која бележи континуиран раст во земјата и сигурно се пробива на пазарите во регионот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно