Connect with us

Останато

Австралија падна во рецесија по 29 години

Објавено

на

Австралија влезе во својата прва рецесија после 29 години, потврди министерот за финансии, откако заводот за статистика го објави падот на економијата во првиот квартал.

Економијата падна за 0,3 проценти во првиот квартал од претходните три месеци, пред се поради пожарите, сушите и пандемијата на коронавирусот.

На годишно ниво, економскиот раст се намали на 1,4 проценти во првите три месеци од оваа година, според австралиската канцеларија за статистика „АБС”.

„Ова е најслаб раст од 2009 година, кога Австралија се најде на средина на глобалната финансиска криза и вклучува само почеток на економските последици предизвикани од Ковид-19“, рече Брус Хокман, главен економист на „АБС”.

Министерот Џош Фриденберг изјави дека Австралија влегува во рецесија за прв пат по 29 години.

Австралија не била во рецесија, дефинирана како две последователни тримесечја со опаѓачката активност, уште од далечната 1991 година, поставувајќи нов рекорд меѓу развиените земји кога станува збор за непрекинат раст, иако растот е забавен во последните години.

Податоците за вториот квартал ќе бидат објавени во септември, кога и официјално ќе биде извесетено за првата рецесија за цели три децении.

Фриденберг вели дека економскиот пад во вториот квартал ќе биде далеку повисок и поизразен.

„Ова е проценка заснована врз информациите што ги добив од Министерството за финансии за тоа што се очекува во вториот квартал“, изјави тој по објавувањето на извештајот на „АБС”.

Пред корона кризата, 13-та најголема светска економија, единствената од групата ОЕЦД која не падна во рецесија за време на глобалната финансиска криза, беше на добар пат оваа година да го оствари својот прв буџетски суфицит во 12 години.

Останато

PayPal ќе дозволи употреба на криптовалути

Објавено

на

„PayPal” објави дека ќе им овозможи на клиентите да купуваат, продаваат и чуваат „Bitcoin” и други криптовалути користејќи ги неговите паричници на Интернет. Почнувајќи од почетокот на 2021 година, клиентите исто така ќе можат да ги користат овие виртуелни монети за да купуваат кај 26 милиони поврзани трговци. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Новиот корона бран ја намали деловната активност во Еврозоната

Објавено

на

Во октомври, економската активност во еврозоната се намали, бидејќи ограничувањата како резултат на ширење на корона вирусот, повторно стапија на сила, покажуваат прелиминарните податоци. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Авиокомпаниите ќе прават исти пресметки како и банките

Објавено

на

Кога британскиот туроператор Томас Кук се врати на пазарот минатиот месец, му требаше начин да ги убеди клиентите дека стана посигурен по неговиот банкрот во 2019 година и дека немаат за што да се грижат при резервацијата во пауза за време на пандемија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно